Mamy dla Państwa dwie ważne wiadomości – obie dobre. Po trzech edycjach przeniesionych w całości do internetu wydarzenia Copernicus Festival znowu odbywać się będą z udziałem publiczności. W tym roku główne wykłady będą tłumaczone symultanicznie na język ukraiński. Dowiedz się więcej o naszym festiwalu popularnonaukowym z festiwalowego katalogu.

Filozof i kognitywista z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych oraz redaktor działu Nauka „Tygodnika”, zainteresowany dwiema najbardziej niezwykłymi cechami ludzkiej natury: językiem i moralnością (również ich neuronalnym podłożem i ewolucją). Lubi się zastanawiać, jak wiele małpy znajduje się w człowieku i jak wiele człowieka w małpach. Uważa, że dobrzy ludzie w Primera Division powinni kibicować Valencii CF – i nie podlega to żadnej dyskusji.
Kontakt z autorem: kwiatek@tygodnik.com.pl
Artykuły
23.05.2022
Od dawna wiemy, że delfiny butlonosy wołają się po imionach – każdy z nich wykształca specyficzny sygnał dźwiękowy, którym „podpisuje” swoje komunikaty. Osobniki zapamiętują także imiona...
09.05.2022
MICHAŁ KOSIŃSKI, psycholog: Możemy już mówić o zjawiskach psychicznych u sztucznej inteligencji. Algorytmy mają uprzedzenia i stereotypy albo zachowania, które w przypadku człowieka...
28.03.2022
Kobiety i mężczyźni są w różnym stopniu narażeni na chroniczny ból. Opisane właśnie w „Brain” badanie pomaga zrozumieć, skąd bierze się przynajmniej część tych różnic.
07.02.2022
Pielęgnice zebry, niewielkie rybki akwariowe, okazują się zdolne do prospołecznych zachowań. Ale nie zawsze się z nimi obnoszą.
27.12.2021
Sci-Hub, piracki serwis z publikacjami naukowymi, kolejny raz pozwano za łamanie praw autorskich. Wyrok, który zapadnie w Delhi, będzie mieć znaczenie dla całej nauki.
11.12.2021
31-letni Norweg obronił tytuł. Jego piąty mecz o mistrzostwo świata okazał się najłatwiejszy ze wszystkich, ale był również bodaj najbardziej pouczający.
15.11.2021
Książka Łukasza Lamży o pseudonauce ukazała się tuż przed pandemią, w czasie której pseudonaukowe teorie zaczęły się mnożyć niemal jak wirus.
08.11.2021
Konflikt międzypłciowy czasami przybiera w przyrodzie radykalną postać – gody kończą się pożarciem jednego partnera przez drugiego. Nowe badania pozwalają lepiej zrozumieć to zjawisko.
20.09.2021
KS. PROF. MICHAŁ HELLER, kosmolog: Matematyka leżąca u podłoża teorii wieloświata może oczarować. Ale niektórych te koncepcje doprowadzają do wściekłości.
Strony
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- …
- następna ›
- ostatnia »