Reklama

Filozof i kognitywista z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych oraz redaktor działu Nauka „Tygodnika”, zainteresowany dwiema najbardziej niezwykłymi cechami ludzkiej natury: językiem i moralnością (również ich neuronalnym podłożem i ewolucją). Lubi się zastanawiać, jak wiele małpy znajduje się w człowieku i jak wiele człowieka w małpach. Uważa, że dobrzy ludzie w Primera Division powinni kibicować Valencii CF – i nie podlega to żadnej dyskusji.

Kontakt z autorem: kwiatek@tygodnik.com.pl

Artykuły

14.11.2022
Premia za piękno – tak psychologowie nazywają zjawisko przyznawania lepszych ocen lub nagród osobom bardziej atrakcyjnym. W literaturze naukowej znaleźć można wiele analiz, które...
07.11.2022
Odkrycie skamieniałości pitekantropa pod koniec XIX w. miało być przełomem w wyjaśnianiu historii ludzkości. Okazuje się ona jednak bardziej zagmatwana, niż ktokolwiek mógł sądzić.
31.10.2022
Wiemy, że zwierzęta potrafią zachowywać się inteligentnie, ale czy myślą logicznie? Nie jest łatwo udowodnić, że tak. Choć równie trudno – że nie.
10.10.2022
Historia naszych przodków bywa poplątana, podobnie jak zjawiska zachodzące w mikroświecie. Przynajmniej chemia może być bliska życiu.
03.10.2022
Arcymistrz zrezygnował z obrony tytułu. Ale to nie Magnus Carlsen ma problem. Jeśli naprawdę można oszukiwać w partii z mistrzem świata i nie zostać przyłapanym, to profesjonalne rozgrywki...
03.10.2022
Nagroda Nobla z medycyny lub fizjologii po raz pierwszy trafiła w ręce naukowca, którego najbardziej interesują ludzie nieżyjący od dziesiątek tysięcy lat. Tegorocznym laureatem został...
26.09.2022
Samicom makaków dzieci zastąpiono pluszakami. Okazało się, że w tworzeniu się więzi rodzicielskiej kluczową rolę odgrywa fizyczny kontakt.
11.07.2022
Życie wielu zwierząt zależy od niewielu gatunków, które kopią studnie. Takie zachowanie może być nawet przejawem kultury.
11.07.2022
Uczestnicy eksperymentu mieli do dyspozycji zestaw kamieni, z których dało się wykonać ostre narzędzie, ale nikt wcześniej nie uczył ich tego robić.
27.06.2022
Prowadzony od 34 lat eksperyment szuka odpowiedzi na fundamentalne pytania biologii ewolucyjnej.

Strony