Jezus w brudnych spodniach

Kościół w Polsce dał się podzielić politykom – mówi kardynał Michael Czerny. Stosunek do imigrantów stał się deklaracją „prawicowości” bądź „lewicowości”.

Reklama

Jezus w brudnych spodniach

Jezus w brudnych spodniach

z Rzymu
03.02.2020
Czyta się kilka minut
Kościół w Polsce dał się podzielić politykom – mówi kardynał Michael Czerny. Stosunek do imigrantów stał się deklaracją „prawicowości” bądź „lewicowości”.
Kard. Michael Czerny w Pałacu Apostolskim, Watykan, 5 października 2019 r. FRANCO ORIGLIA / GETTY IMAGES
N

Najpierw widać gwóźdź. Zwykły, sczerniały od starości, zagięty, wystający na centymetr, może dwa. Był w desce, z której Domenico Pellegrino, sycylijski artysta, wycinał krzyż, i tak został. To resztki z łodzi rozbitej u brzegów Lampedusy. Jednej z tych, którymi dopływają – lub nie – imigranci z Afryki. Krzyż zamówił jezuita, o. Michael Czerny, podsekretarz Sekcji ds. Migrantów i Uchodźców w Dykasterii Integralnego Rozwoju Człowieka.

– Gwóźdź w krzyżu nie powinien dziwić – pisze mi w mailu Pellegrino, zapytany o symbolikę dzieła. – Ale ten tkwi w jego centrum, oddziela dwie części: dolną, w kolorze czerwonobrązowym, jak krew, i górną, niebieską, jak woda w Morzu Śródziemnym albo ściana grobu. Boli nasze oczy, wbija się w sam środek układu nerwowego drewna. Wyłowione z morza deski były jednocześnie słone i gorzkie. Farba wydobywa strukturę drewna, pomarszczoną jak stara mapa....

17287

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

„ Robili to nie tylko katoliccy publicyści, ale nawet niektórzy księża czy biskupi.” Pewnie jestem głupi i mam sklerozę, ale tak na moje to tę puszkę to otworzyli biskupi nasi umiłowani, a w ślad za nimi ich etatowi pracownicy. Bo przepraszam bardzo, jaki pisiowy polityk ośmieliłby się nakręcić ową spiralę bez błogosławieństwa? Refleksja przyszła gdy było już po ptokach i teraz zaczyna się odwracanie kota ogonem - niektórzy… .Odnośnie tego szpitala polowego, tak się zastanawiam, czy już, a jeśli nie to kiedy Kościół na poważnie zacznie formatować w seminariach i poprzez swe agendy, młodych adeptów sztuki do bycia lekarzami w tych szpitalach. Na razie doskonale sprawdzają się jako biznesmeni, budowniczowie kościołów, konserwatorzy, renowatorzy istniejącego majątku, tego jak najbardziej materialnego. Bo powiedzmy sobie szczerze, jakim sposobem „chorzy” lekarze mają leczyć.

Tylko że brak empatii dla innych to nie wina pisu tylko psedolibelarnej propagandy, która przez 25 lat wciskano temu narodowi. Jak empatią ma się wykazywać obywatel któremu cały czas wciskano balcerowiczowskie kity że nie należy mu się żadna złotówka pomocy od państwa a w ogóle jak ktoś potrzebuje pomocy od państwa to jest leń i nieudacznik. Przypomnijcie sobie jakie szambo wybilo w liberalnym mainstreamie kiedy w polsce wprowadzono program 500 plus, czyli zwyczajny program wsparcia stosowany w cywilizowanej zachodniej europie. Te opowieści o pijakach i nierobach - nigdy tak się jeszcze za własny kraj i jego elity nie wstydzilem. Nie ma się co dziwić że duża część polskiego narodu która empatii od własnego państwa nie doświadczyła sama też takowej nie wykazuje

Powiedzmy sobie otwarcie, propaganda liberałów do pięt nie dorastała pisowskiej, tego co mamy dzisiaj wstydzili by się nawet komuniści. Mam na myśli poziom tej propagandy. Pomoc socjalna państwa to delikatna sfera, Po internecie chodził kiedyś obrazek, babcia ostrzygła barana i z tej wełny robi szalik, by mu nie było zimno. Państwo jest najgorszym z możliwych re dystrybutorem środków pomocowych. Ponadto socjal z urzędu, jak leci kształtuje postawy roszczeniowe i demoralizuje. Co do wylewania szamba na głowy oponentów, to stara jak świat praktyka. Gomółka miał swoich warchołów i tak pod zgniłych imperialistów po strajkujących górników, pielęgniarki, kolejarzy, aktualnie sędziów. Karzden jeden upominający się o swoje prawa, których stosowanie nie jest po drodze panującej władzy to świnia. Empatia to bezinteresowność od wrażliwości i wychowania, a nie socjalu państwowego jest uzależniona. Nie brakuje jej w naszym narodzie, udowadnia to Owsiak, którego uwielbia gnoić nasza hierarcha kościelna, na szczęście bez efektu, może poza niższymi datkami na Caritas.

Jakieś dwa lata temu Republika Czeska zaproponowała uchodźcom z Syrii pracę przy przetwórstwie warzyw, mieszkania i jakieś dodatkowe wsparcie na początek. Zainteresowanie wykazały dwie albo trzy rodziny. Ale zdarzają się też przypadki świetnej adaptacji imigrantów w naszym kraju. W jednej z kaszubskich wiosek pracuje stomatolog z Syrii, który cieszy się powszechnym szacunkiem a nawet sympatią. Ludzie zjeżdżają się do niego z całej okolicy. Niedawno Syryjczyk wyjechał na pewien czas do swojej ojczyzny i wrócił z żoną do Polski.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]