Reklama

Ładowanie...

Mariusz Gogól – doktor biochemii, biolog, popularyzator nauki. Specjalista komunikacji naukowej związany ze Stowarzyszeniem Rzecznicy Nauki od początku jego działalności. Współpracuje m.in. z Państwowym Wydawnictwem Naukowym, Serwisem Nowaja Polsza oraz Fundacją Adamed SmartUp. Był gościem wielu wydarzeń popularnonaukowych, m.in.: Kongresu Społecznej Odpowiedzialności Nauki – „Nauka dla Ciebie", Nocy Naukowców w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym czy Konwentu Pyrkon. Prowadził drugi sezonu programu #PosłuchajNaukowca.

Więcej informacji na profilu FB: https://www.facebook.com/ZlewkaTotalna,
oraz kanale YT: https://www.youtube.com/c/ZlewkaLaboratoryjna

Artykuły

12.02.2023
Mimiwirus pod wieloma względami przypomina pasożytnicze mikroorganizmy. Może więc jego przodkiem były żyjące komórki?
11.10.2021
Podstawy nauki o klimacie, ważne receptory w skórze, nowa metoda syntezy związków. Nagrodzone odkrycia kojarzą się ciepło. Na dobre i złe.
06.10.2021
Komitet Noblowski ogłosił dzisiaj laureatów tegorocznej nagrody w dziedzinie Chemii. Otrzymali ją Benjamin List i David W.C. MacMillan za „rozwój asymetrycznej organokatalizy”.
03.05.2021
Pewien uciążliwy dla rolników owad w nieznany wcześniej sposób uodpornił się na działanie toksyn: kluczowy fragment informacji genetycznej pozyskał od rośliny.
26.04.2021
Terapie oparte na modyfikacjach genetycznych mogą doprowadzić do przełomu w leczeniu kilku chorób wywołujących ślepotę.
01.09.2020
Matematyka to język. Z jego pomocą możemy opisać zawiłości świata. W liczbach zawieramy nie tylko kształty, kolory otaczającej nas rzeczywistości, ale też biochemiczne zależności każdego...
03.02.2020
Nie odżywiają się ani nie rozmnażają, nie mają metabolizmu i trudno w ogóle powiedzieć, że żyją. Ale potrafią się komunikować i pomagają swoim klonom. Czym właściwie są wirusy?
14.10.2019
Najcenniejsze naukowe nagrody przyznano za odkrycia, które zmieniły nasz sposób myślenia o wszechświecie i nas samych, oraz technologie, które zrewolucjonizowały naszą codzienność.
07.10.2019
Od kilkudziesięciu milionów lat pomiędzy mrówkami i pewnymi grzybami może utrzymywać się bardzo bliska relacja: mrówki padają ofiarą przebiegłej manipulacji i oddają życie, by grzyby mogły...
11.08.2019
Korzenie mitu o potworach grasujących w nocy i żywiących się ludzką krwią mogą sięgać chorób, które dzisiaj świetnie rozumiemy.

Strony