Reklama

Otwarcie nowej drogi w niemieckim Kościele

Otwarcie nowej drogi w niemieckim Kościele

03.02.2020
Czyta się kilka minut
We Frankfurcie nad Menem obradowała pierwsza trzydniowa sesja (z czterech zaplanowanych w ciągu dwóch najbliższych lat) Drogi Synodalnej.
T

To unikatowy w Kościele wspólny projekt niemieckiego episkopatu i Centralnego Komitetu Niemieckich Katolików, który ma wytyczyć drogi reform wobec kryzysu m.in. związanego z pedofilią. Biskupi zgodzili się rozmawiać ze świeckimi bez pozycji uprzywilejowanej na cztery tematy: moralności seksualnej, celibatu, podziału władzy w Kościele i miejsca kobiet. Podczas spotkania wybrano 35-osobowe grupy, które mają wypracować propozycje na kolejne spotkanie zaplanowane na 3–5 września. Ustalono, że dokumenty będą przyjmowane większością dwóch trzecich głosów z zastrzeżeniem, że „za” musi być ponad połowa z 70 uczestniczek.

Komentując obrady, wiceprzewodniczący niemieckiego episkopatu bp Franz-Josef Bode nazwał spotkanie „wielkimi warsztatami przyszłości”. Z kolei główny krytyk Drogi Synodalnej – metropolita Kolonii kard. Rainer Maria Woelki – powiedział, że „potwierdziły się wszystkie jego obawy”, m.in. to, że „spotkanie przypomina synod protestancki” (odpowiadając, przewodniczący episkopatu kard. Reinhard Marx zauważył, że „protestancki” nie jest „brzydkim słowem”).

Wśród 230 uczestników jest 69 biskupów. Drodze przygląda się 18 obserwatorów z Kościołów w sąsiednich krajach (w tym ks. Grzegorz Chojnacki z Uniwersytetu Szczecińskiego). ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

CDU czyli - przynajmniej z nazwy - partia chrześcijańska zalegalizowała w 2017 roku małżeństwa jednopłciowe. Czyli, że wartości chrześcijańskie i - rzecz jasna - europejskie w Niemczech triumfują. Ciekawe jakie nowe dobra przyniesie Synod. https://www.dw.com/pl/niemcy-co-14-nowe-ma%C5%82%C5%BCe%C5%84stwo-jest-jednop%C5%82ciowe/a-50083472
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]