Reklama

O handlu

O handlu

03.02.2020
Czyta się kilka minut
Dziś pogwarzymy o tu i ówdzie zgłaszanym pomyśle, by oto Unia Europejska uzależniała przyznawanie swych wielkich funduszy od przestrzegania prawa w państwach członkowskich.
S

Słuchając opinii w tej sprawie, zarówno tych entuzjastycznych, jak i krytycznych, odnosimy ponure wrażenie, że istota tej propozycji nie jest dostatecznie przemyślana.

Rzec trzeba, że wbrew pozorom sprawa jest szalenie prosta, co łacno można objaśnić za pomocą przykładu wziętego z życia. Oto wyobraźmy sobie, że nasi milusińscy, z którymi siadamy do obiadu, otrzymują wedle domowego cennika wynagrodzenie. Płacimy im złotówkę za umycie rąk, dwa złote za niebekanie, trzy za powstrzymywanie się od plucia do talerza, cztery za niebicie stołowników, gdy jedzą, a zwłaszcza niedźganie seniorów widelcem w czasie połykania tabletek po deserze. Premie regulaminowe, bądź jak kto woli tzw. trzynastki, przewiduje się za szeroko pojętą inwencję na froncie kultury wysokiej. Mamy tu na myśli zmienianie skarpetek przynajmniej raz w miesiącu. Dzięki tym wydatkom otrzymujemy wzorową rodzinną aurę...

3582

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Człowiek istotą niezwykle interesowną jest i patrzy na świat z perspektywy własnego zysku. W tym momencie jak zwykle znajdą się oburzeni takim podejściem, gadki o szczytnych ideałach, moralności i bezinteresowności. Tymczasem nic a nic w nas bezinteresowności nie ma. Gdy pomagamy innym widzimy w tym przyszły zysk dla siebie, albo rekompensujemy to sobie poprawą samopoczucia - zobaczcie jakim szlachetny i empatyczny. Pierwsze czego się uczymy w życiu to kłamstwa dla zysku, bo kłamstwo się opłaca, bez wątpienia. Wszyscy kłamiemy i w małych i dużych sprawach, jeśli ktoś twierdzi inaczej to z niego kłamca zwyczajnie nieudolny. Tak to sobie, odkąd ludzkość pamięta z kłamstwem dla zysku pod rękę przez ten świat idziemy, aby lepiej nam się maszerowało dokładamy do tego marchewkę i kij. Metoda to wypróbowana co do skuteczności, więc i w tym przypadku się sprawdzi. Wszystko to okraszone być musi oczywista, strojeniem fochów, min, obrażaniem się, ale koniec końców zadziała. Głupi ten co nie bierze jak dają i nie ucieka gdy leją.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]