Reklama

Słońce w HD

Słońce w HD

03.02.2020
Czyta się kilka minut
Oto najdokładniejszy jak dotąd obraz „gotującej się” powierzchni Słońca.
NSO / NSF / AURA (CC BY 4.0)
W

Większość z widocznych na nim jasnych obszarów gorącej plazmy ma powierzchnię większą niż Polska, lecz detale są raptem wielkości kilkudziesięciu kilometrów. Zdjęcie wykonano w ramach testów teleskopu słonecznego DKIST, umieszczonego na szczycie hawajskiego wulkanu Haleakalā. Obserwacje, które pełną parą ruszą w lipcu, mają pomóc lepiej zrozumieć zachowanie naszej Dziennej Gwiazdy, a także skuteczniej przewidywać kosmiczną pogodę – w tym zagrażające satelitom i sieciom energetycznym burze geomagnetyczne wywoływane rozbłyskami. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]