Reklama

Wolność badacza, niewola małp

Wolność badacza, niewola małp

03.02.2020
Czyta się kilka minut
Nikos Logothetis, jeden z najważniejszych neurobiologów (jego prace cytowano ponad 50 tys. razy) i wieloletni dyrektor Instytutu Cybernetyki Biologicznej im. Maxa Plancka w Tybindze, przeniesie się do Chin i wznowi eksperymenty na mózgach małp.
Z

Zaprzestał ich w 2015 r., po tym jak niemiecka telewizja pokazała nagrany w jego laboratorium dokument o trzymanych w złych warunkach makakach. Film wywołał protesty ekologów, przeprowadzono także śledztwo, ale nie zakończyło się ono postawieniem poważnych zarzutów.

W Szanghaju powstaje olbrzymie laboratorium neurobiologiczne, z miejscem dla aż 6000 małp. Część zwierząt pochodzić ma z transgenicznych hodowli. Logothetis będzie współkierować ośrodkiem. Jak podaje „Science”, pochodzący z Grecji badacz rozważał pozostanie w Niemczech i kontynuację badań na gryzoniach, ale ostatecznie zgodził się na przeprowadzkę ze względu na brak wsparcia ze strony władz instytutu w związku z aferą oraz wrogie nastawienie niemieckiego społeczeństwa (otrzymywał listy z pogróżkami). Budowa laboratorium w Szanghaju ma zakończyć się w ciągu dwóch lat. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]