Reklama

Auschwitz: głosy Ocalałych

Auschwitz: głosy Ocalałych

03.02.2020
Czyta się kilka minut
Podczas 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz przemówili Batszewa Dagan, Elza Baker, Marian Turski i Stanisław Zalewski.
P

Podobnie jak rok temu Janina Iwańska i Leon Weintraub czy w 2018 r. Maria Hörl i Bronisława Karakulska – wymieniać mógłbym długo, bo naczelną zasadą obchodów jest to, że najważniejszy głos należy do Ocalałych.

Żadne z nich nie mówiło rzeczy łatwych. Dagan wspominała m.in. o żądzy zemsty, która była siłą pozwalającą przetrwać w piekle; pytała też, patrząc w oczy międzynarodowych delegacji, „gdzie żeście wy wszyscy byli, gdzie był świat, który widział i słyszał i nic nie robił” (choć wspomniała, że Shoah to nie tylko straszne rzeczy, ale i „sprawiedliwi, którzy pomagali i chowali”). Zalewski zastanawiał się, czy można odpuścić winy tym, którzy na klamrach pasów mieli napis „Gott mit uns”, i przypominał, że warunkiem pojednania jest prawda. Baker upominała się o pamięć ludobójstwa na Sinti i Romach. Turski, cytując słowa obecnego na obchodach prezydenta Austrii, że „Auschwitz nie spadło z nieba”, apelował do młodych, by nie byli obojętni, jeśli widzą kłamstwa historyczne, dyskryminowanie mniejszości czy naruszanie przez władzę umów społecznych.

Ciekawe: umieszczone w historycznym wywodzie, o tym jak III Rzesza stopniowo pozbawiała Żydów kolejnych praw, słowa te uznano za bieżący komentarz, a ich autora gorliwie lustrowano. Jacek Karnowski z prorządowego portalu wpolityce.pl uznał nawet, iż Turski „budował de facto tezę, że reforma wymiaru sprawiedliwości jest właściwie tym samym, co działania nazistowskich władz w latach 30.”, i zarzucił dyrekcji Muzeum Auschwitz, że dopuszczając byłego więźnia do głosu zastawiła pułapkę na prezydenta Dudę. Na złodziejach czapka gore – można by ironizować, gdyby słowa Karnowskiego nie brzmiały jak zapowiedź zamachu na jedną z ostatnich niepartyjnych instytucji publicznych w kraju. Wiem, że ktoś, kto nawet w kościele prowadzi kampanię wyborczą, nie uwierzy, ale Auschwitz nie jest miejscem uprawiania polityki. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz, redaktor wydań specjalnych i publicysta działu krajowego „Tygodnika Powszechnego”, specjalizuje się w pisaniu o piłce nożnej i o stosunkach polsko-żydowskich. W redakcji od...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

"... jeżeli nagina się prawo tak jak to czyniono w sejmie wtedy się może zdarzyć..." Nie trzeba być przesadnie błyskotliwym aby się zorientować, ze redaktor Polityki porównywał obecną sytuację w Polsce do tej z lat trzydziestych w Niemczech. Nie jest to też żadna nowość. Takich głosów na lewicy jest więcej. Przykre jest to, że są ludzie, którzy wykorzystują podniosłe uroczystości upamiętniające zagładę Żydów do tego aby napiętnować polskie władze. Powiedziałbym nawet, że jest to żałosne. Każda okazja okazuje się dobra aby zohydzić Polskę światu. https://www.youtube.com/watch?v=BwveeOmDN4o

Nie "...w Sejmie", tylko "... w Selmie". Selma (Alabama) to miasto, z którego Marian Turski wyruszył w marszu (1965), który wspominał w swoim wystąpieniu. Słuchaj uchem, a nie brzuchem!

"Jeżeli się nagina prawo, tak jak to czyniono w Selmie, wtedy się może zdarzyć. Co zrobić? Jedyne wyjście, to Wy sami, jeżeli potraficie obronić konstytucję, porządek demokratyczny, wtedy potraficie to pokonać. Jeżeli widzicie kłamstwa historyczne nie bądźcie obojętni. Nie bądźcie obojętni, kiedy widzicie, że przeszłość jest naciągana do aktualnych potrzeb polityki. Nie bądźcie obojętni, kiedy jakakolwiek mniejszość jest dyskryminowana, ponieważ istotą jest to, że większość rządzi, ale prawa mniejszości muszą być chronione jednocześnie. Nie bądźcie obojętni, kiedy jakakolwiek władza narusza umowy społeczne. Jeżeli nie, to ani się obejrzycie, a na Was, na Waszych potomków, jakieś Auschwitz spadnie z nieba."

Proszę przeczytać sobie przemówienie Jana Pawła II w Auschwitz i przemyśleć, a nie zwalać na lewicę. "Papież, który przyszedł na Stolicę Piotrową z Krakowa, z tej archidiecezji, na terenie której znajduje się obóz oświęcimski, że ten papież pierwszą encyklikę swego pontyfikatu zaczął od słów Redemptor Hominis - i że poświęcił ją w całości sprawie człowieka, godności człowieka, zagrożeniom człowieka - prawom człowieka wreszcie! Niezbywalnym prawom, które tak łatwo moą być podeptane i unicestwione... przez człowieka! Wystarczy go ubrać w inny mundur, uzbroić w aparat przemocy, w środki zniszczenia, wystarczy narzucić mu ideologię, w której prawa człowieka podporządkowane są wymogom systemu...podporządkowane bezwzględnie, tak że faktycznie nie istnieją". Zdepersonalizować innego, rzucić podejrzenie, że roznosi pasożyty, nazwać go drugim sortem, komunistą i złodziejem. Mój brat, misjonarz w Brazylii, mówi, że każdy populizm, w tym ekipa pana Bolsonaro, szuka sobie chłopców do bicia, zawsze nazywając ich komunistami. Jeśli Pan jest chrześcijaninem, proszę sobie poczytać w Ewangelii o źdźble i belce...

Ostatnią rzeczą, jaką mógł Jan Paweł II zrobić to zohydzać swoją ojczyznę w oczach światowych przywódców. To powinna być także dla pana oczywista oczywistość. Jeśli ktoś kogoś wyklucza w naszym kraju to robi to pani Gersdorf z sędziami Sądu Najwyższego dzieląc sędziów na naszych-dobrych sędziów oraz obcych-złych sędziów. Obcych-złych, ponieważ powołanych przez prezydenta Dudę. A co z domniemaniem niewinności, które ponoć obowiązuje w cywilizowanych krajach ? Może ci sędziowie uznani za złych sędziów wcale nie są sędziami złymi ? Ile trzeba mieć w sobie pychy i pogardy dla innych aby tak postąpić jak to zrobiła ekipa pani Gersdorf ?
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]