Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
insta
Artykuły na ten temat
Wykrakałem
Artur Rojek
,
Jan Błaszczak
Artur Rojek, muzyk: Babcia uważała, że mam ładny głos, ale zachowywała dystans. Mówiła: „Ładnie śpiewasz, ale może weź się już skoncentruj na czymś innym!”.
Pożegnanie z Wisławą
Kalina Błażejowska
W szpitalu powiedziała, że miała bardzo ciekawe życie, dużo przyjaciół – i że się kurczowo tego życia trzymać nie będzie.
Teatr jest wahaniem
Dariusz Kosiński
„Bieguni” Michała Zadary, jak książka Olgi Tokarczuk, kończą się sceną wyjścia z hali odlotów, ku kolejnej podróży. Dokąd jednak wyjść, skoro na zewnątrz…
Najmłodsze obywatelki w Europie
Agnieszka Kamińska
Mija pół wieku, od kiedy Szwajcarki wywalczyły sobie prawa wyborcze na poziomie federalnym. Dawniej symbolem tempa zmian w tym kraju był ślimak. Czy dziś jest…
Zbiera mi się
Edward Brooke-Hitching
,
Michał Sowiński
Edward Brooke-Hitching, pisarz i kolekcjoner: Za popęd do kolekcjonerstwa odpowiada określona część mózgu, której nie da się wyłączyć. Po interwencji rodziny…
Cała ta jasność
Agata Buzek
,
Katarzyna Kubisiowska
Agata Buzek, aktorka: W chorobie doświadczałam momentów załamania, a mimo tego widzę tam światło. Rodzice nie karmili mnie lękiem, karmili mnie nadzieją.
Kwestia czasu
Marta Zdzieborska
Jednym z pierwszych testów dla prezydentury Bidena będzie jego odpowiedź na epidemię. Koronawirus zabija już nawet 4 tys. Amerykanów dziennie.
Nie ma zmiłuj
Jakub Józef Orliński
,
Anna Goc
Jakub Józef Orliński, kontratenor: Głos, który brzmi najpiękniej na ziemi, osiągamy trzy razy w roku, zwykle w ćwiczeniówce. Gdy nikt nas nie słyszy.
Wszystkie wcielenia rapera
Jan Błaszczak
Zanurzony w tradycji, zrewolucjonizował hip-hop. Wcielał się w łotrów, ale o złotym sercu. Przez dwadzieścia lat ukrywał swoją tożsamość, a i tak stał się…
Domy złe
Anna Krawczak
,
Przemysław Wilczyński
ANNA KRAWCZAK, badaczka dzieciństwa, matka: Traktujemy prawa dziecka na serio, gdy otwierana jest szkoła im. Janusza Korczaka albo Jana Pawła II. Bardzo lubimy…
Schody do ogrodu
Krystyna Miłobędzka
,
Justyna Dąbrowska
KRYSTYNA MIŁOBĘDZKA, poetka: Wszystko, co przychodzi, przychodzi do mnie z zewnątrz. Wszystkie moje najlepsze teksty są stamtąd, ze świata, a nie ze środka,…
Między nami, stanami
Jill Lepore
,
Marcin Żyła
Prof. Jill Lepore, historyczka: Pierwszą rzeczą, którą należałoby zrobić w celu ocalenia idei Ameryki, jest namówienie moich rodaków, aby wystawili przed domy…
Hodowle poza prawem
Anna Panikowska-Filipek
„Rasowy pies za jedną czwartą ceny”. Co się kryje za internetowymi ogłoszeniami?
Kłopoty ze świętością papieża
Heidi Schlumpf
,
Marcin Terlik
Heidi Schlumpf, redaktor naczelna „National Catholic Reporter”: Nasza praca jako katolickich dziennikarzy nie polega na zadowalaniu biskupów, ale na…
Gruba Berta i inne zaklęcia
Przemysław Wilczyński
Do walki ze złymi myślami Reni – o rezonansach, chemiach, lecących na łeb płytkach krwi – zaangażowali armię. Z Dupkiem i Glutkiem na czele.
Saperka
Monika Ochędowska
Najnowszą historię kobiet chcą nam pisać Blanka Lipińska, Remigiusz Mróz i Patryk Vega. Snują opowieść, w której centrum znajduje się gwałt. Nic wam do tego –…
Daleko od bobra
Marcin Żyła
Fantazjujemy o domu w Bieszczadach, chcemy jeździć za miasto i wychować dzieci jak najbliżej przyrody. Ale gdy przychodzi co do czego – odpychamy ją od siebie…
Drugie życie wyrazów
Elif Şafak
,
Grzegorz Jankowicz
Elif Şafak, pisarka: Pochodzę z kraju, który przestał doceniać różnorodność. Zapłaciliśmy i dalej płacimy za to wysoką cenę.
Geniusz z klubu Hipokrytów
Dorota Kozińska
Potrafił na środku ulicy oskarżyć kompanów o kradzież albo paść na chodnik w symulowanym ataku epilepsji. Ale Robert Byron, urodzony prowokator, był w istocie…
Słowa piromana
Jerzy Jarniewicz
John Lennon był tak przejęty swoim literackim debiutem, że na wieczorze promocyjnym – on, urodzony gaduła i zwierzę sceniczne – nie wydusił z siebie ani słowa.
Fiasko operacji premier
Andrzej Stankiewicz
Miał otworzyć PiS na klasę średnią oraz młodych i dogadać się z Unią. Dziś ma klasę średnią i młodych na ulicach, a tak fatalnych stosunków z Brukselą nie było…
Będzie inaczej, serio
Dariusz Kosiński
Polityka przyszłości, którą ustanawiają protesty kobiet, domaga się całkowitej zmiany modelu życia publicznego. Jaki ma on być – tego jeszcze sobie nie możemy…
W mroku światła
Marcin Żyła
Dopóki Iran będzie tu aktywny, dopóty w Iraku nie będzie dobrze – co do tego mieszkańcy obozu Baharka wydają się zgodni.
Żabie tajemnice
Anna Goc
Mają burzliwe, pełne sprzeczności życie. I wcale nie chcą się rozmnażać, jak Grzegorz Mendel przykazał.
Role, rólki i przeboje
Maciej Jakubowiak
Serialowa ekranizacja powieści Szczepana Twardocha „Król” jest największym sukcesem w jego projekcie. To model kariery zaczerpnięty wprost z Ameryki, gdzie…
Lalki i niedźwiedzie
Anita Piotrowska
Pięć polskich reżyserek i pisarek wspólnie, choć jakże rozwibrowanymi głosami opowiadają, co to znaczy być kobietą.
Królewski gambit
Łukasz Kwiatek
Pod koniec marca pandemia przerwała najważniejszy tegoroczny turniej szachowy. Zamknęła w domach amatorów i zawodowców. I wreszcie zrobiło się ciekawie.
Przed szereg
Zuzanna Radzik
Gdy podliczone zostały głosy, Kamala Harris, nowa wiceprezydentka USA, powiedziała: „Stoję na ich ramionach!”.
Dwa piętra na całą republikę
Paweł Pieniążek
Tutejsi lekarze mówią, że w Górskim Karabachu przeszli koronawirusa niemal wszyscy. Ale z powodu wojny nikt nie zwraca na to szczególnej uwagi.
Po katastrofie, przed katastrofą
Francesco M. Cataluccio
Stolica regionu Lombardii to dziś znowu kruche i przygnębione miasto, w kraju równie jak ono pogrążonym w epidemicznym chaosie.
Rower w koronie
Szymon Łucyk
Pandemia sprawiła, że wielu Francuzów zrezygnowało z metra i postawiło na rower. Zachęcają do tego lokalne władze, którym marzy się stolica bez aut. Pośpiech…
Religia horroru
Jakub Majmurek
„Dzień trzeci” pokazuje ambiwalentny stosunek popkultury do religii: pojawia się ona dopiero wtedy, gdy bohaterom załamuje się ich świat. Gdy nie potrafi im…
Chaos, niepewność, euforia
Rafał Księżyk
,
Jan Błaszczak
Rafał Księżyk, dziennikarz i krytyk muzyczny: Kiedy rodziła się w Polsce wolność, interakcje młodych ludzi opierały się na muzyce. To ona była wówczas…
Człowiek przed prawem
O. Ludwik Wiśniewski OP
Trudno zrozumieć, po co to było naszym biskupom. Stanowienie prawa w państwie nie należy do ich zadań.
Ludzie wyklęci
Magdalena Nowicka-Franczak
Ponad pół wieku na półce z literaturą walczącą czekało puste miejsce. Oto książka pisana z żarliwością, która do dziś parzy.
Szorstki diament
Sebastian Smoliński
Connery czerpał autentyczną radość z występowania przed kamerą, a jego szelmowski uśmiech stanowił obietnicę przedniej zabawy. Grał jakby od niechcenia, ze…
Kiedy triumfują paragrafy
Beata Zadumińska
,
Katarzyna Kubisiowska
Beata Zadumińska, psycholożka: Czasem mam wrażenie, że w zakazie aborcji nie chodzi o ochronę życia, tylko o kontrolowanie procesu emancypacji kobiet.
Opinie niebohaterskie
Dorota Segda
,
Katarzyna Kubisiowska
DOROTA SEGDA: To, czego dopuścili się Trybunał Konstytucyjny pod rękę z Kościołem, jest wyrazem pogardy do kobiet i stanowi pogrzeb praw człowieka w Polsce.…
To nie do zniesienia. Posłuchajcie jak bardzo
Zuzanna Radzik
Chodzi o protest kobiety wcielonej. Ciało, nad którym państwo i Kościół chcą mieć kontrolę, mówi: dość.
Życie, teraz
Natalia de Barbaro
,
Marcin Żyła
Natalia de Barbaro, psycholożka: W terapii jest pojęcie reparentingu. Jako dorosły bierzesz siebie z powrotem w opiekę jak rodzic. To w tej chwili…
Nowa ikona światowej lewicy
Agnieszka Lichnerowicz
Jacinda Ardern zaproponowała w Nowej Zelandii inną politykę niż Trump, Johnson czy Bolsonaro. Wygrała: najpierw w walce z pierwszą falą epidemii, potem w…
Marsz przez pustynię
Józef Rurawski
,
Kalina Błażejowska
JÓZEF RURAWSKI, historyk literatury: Że kogoś zabiłem? Nie spędzało mi to snu z powiek. Za dużo przeszedłem, żeby tak przeżywać.
Dorota Kotas laureatką Nagrody Conrada 2020! [oglądaj transmisję]
Zapraszamy na wydarzenie kończące tegoroczną, wirtualną i rekordową edycję Festiwalu Conrada. Dziś poznamy także zwycięzcę licytacji portretu Conrada, a…
Ksiądz Michał na wojnie
Stanisław Zasada
Oto historia o nawróceniu na tradycję. I bezsile instytucji.
Zwrotnik Raka
Tomasz Pindel
W polskich powieściach sztuka opowiadania zanika, choć powinna być ich sednem. Tylko na gruncie fantastyki uprawia się jeszcze autentyczne fabuły.
Długi cień covidu
Bartosz Kabała
Po kilku miesiącach pandemii wiemy, że osoby, które pokonały infekcję SARS-CoV-2, mogą dalej doświadczać niepokojących objawów. Ludzie młodzi czy bezobjawowi…
Jak tu kochać
Karolina Hamer
,
Michał Łuczewski
,
Michał Okoński
KAROLINA HAMER I MICHAŁ ŁUCZEWSKI: Według etykiet: aktywistka LGBT i konserwatywny katolik. Różni ich wszystko – nie tylko płeć, orientacja czy światopogląd. W…
Podobni tylko do siebie
Iwan Krastew
,
Dariusz Rosiak
Iwan Krastew, politolog: Jeśli przyjmujesz, że cynizm i zła wola są fundamentem działania ludzi, to przestajesz rozumieć, co się dzieje, bo nie wierzysz…
Stronicowanie
Bieżąca strona
1
Page
2
Page
3
Następna strona
Następna strona ›
Ostatnia strona
Koniec »