Reklama

Dziennikarz, stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego". Relacjonował wydarzenia m.in. z Afganistanu, Górskiego Karabachu, Iraku, Syrii i Ukrainy. Autor książek „Po kalifacie. Nowa wojna w Syrii", „Wojna, która nas zmieniła" i „Pozdrowienia z Noworosji". Przekład tej ostatniej ukazał się w Stanach Zjednoczonych ze wstępem profesora Timothy'ego Snydera.  Dwukrotnie nominowany do nagrody MediaTory, a także do Nagrody im. Beaty Pawlak i Nagrody „Ambasador Nowej Europy". W 2015 r. był stypendystą Poynter Fellowship in Journalism na Yale University, a w 2021 r. stypendystą Milena Jesenská Fellowship for Journalists w Instytucie Nauk o Człowieku (IWM) w Wiedniu. Laureat nagrody MediaTory w kategorii NawigaTOR za relacje z ogarniętej wojną Syrii (2019). Książka „Po kalifacie" została nominowana do nagrody Grand Press dla Książki Reporterskiej Roku.

Artykuły

13.10.2021
Talibowie wciąż żyją walkami, które toczyli od lat. Przyszłość bez wojny pozostaje dla nich abstrakcyjna.
11.10.2021
Szeregowi talibowie, którzy zamieszkali w drogiej posiadłości wpływowego watażki, po raz pierwszy w życiu mogą uświadczyć, czym jest przepych.
05.10.2021
Mieszkańcy wsi, która jeszcze niedawno była linią frontu, nareszcie mogą wrócić do swojej miejscowości i odbudować to, co zniszczyła wojna.
04.10.2021
Po przejęciu władzy talibowie borykają się ze stworzeniem funkcjonującego państwa.
27.09.2021
Jeszcze niedawno byli więźniami w Bagramie, dziś przychodzą zwiedzać ten owiany złą sławą areszt. Był on kuźnią afgańskich radykałów.
22.09.2021
Nowe władze jeszcze nie stworzyły aparatu państwowego z prawdziwego zdarzenia. Na razie korzystają z tego, że ze strachu przed nimi Afgańczycy sami się ograniczają.
20.09.2021
Mieszkańcy afgańskiej stolicy wciąż próbują odnaleźć się w nowej sytuacji. Nie są pewni, na co mogą sobie pozwolić pod rządami talibów.
20.09.2021
Choć walki ustały, namioty wciąż stoją w kabulskim parku Szar-e Nau. Wielu ludzi zaczęło zjeżdżać do stolicy, gdy półtora miesiąca temu talibowie ruszyli z ofensywą na północne prowincje. W...
17.09.2021
W Kabulu talibowie zabronili drogówce wystawiać mandaty. Na funkcjonariuszy już zupełnie nikt nie zwraca uwagi.
13.09.2021
Na ulice afgańskich miast wychodzą ich mieszkańcy, domagający się poszanowania praw kobiet i swobód obywatelskich. Nowe władze zakazały zgromadzeń, które wcześniej nie zostaną...

Strony