Reklama

Długi cień covidu

19.10.2020
Czyta się kilka minut
Po kilku miesiącach pandemii wiemy, że osoby, które pokonały infekcję SARS-CoV-2, mogą dalej doświadczać niepokojących objawów. Ludzie młodzi czy bezobjawowi też nie są całkiem bezpieczni.
Medycy z „czerwonej strefy” oddziału ratunkowego z pacjentem zakażonym koronawirusem. Szpital Kliniczny nr 4, Lublin, 14 października 2020 r. Jacek Szydłowski
S

SARS-CoV-2 przede wszystkim atakuje płuca, a więc u zakażonych mogą pojawić się kaszel i duszność. Wcześniej, jak gdyby dopiero pukając do drzwi naszego układu oddechowego, wirus pozbawia powonienia i smaku. Infekcja wywołuje też gorączkę, ogólne osłabienie i bóle mięśni.

Dla części osób choroba kończy się tragicznie. Ale nawet ozdrowieńcy mogą odczuwać jej długotrwałe skutki. W lipcu lekarze z rzymskiej Polikliniki Gemelli poinformowali, że u ponad 80 proc. wcześniej hospitalizowanych pacjentów po dwóch miesiącach od zachorowania przynajmniej jeden objaw wciąż się utrzymywał. Co ważne, u połowy występowały duszność i zmęczenie. Podobne wyniki przedstawia m.in. amerykańska agencja CDC (choć te dane zbierane były po zaledwie dwóch-trzech tygodniach). Według danych badaczy z Uniwersytetu Nowojorskiego duszność zgłasza aż 70 proc. pacjentów po 40 dniach od zakończenia pobytu w...

8982

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]