Reklama

Saperka

Saperka

07.12.2020
Czyta się kilka minut
Najnowszą historię kobiet chcą nam pisać Blanka Lipińska, Remigiusz Mróz i Patryk Vega. Snują opowieść, w której centrum znajduje się gwałt. Nic wam do tego – odpowiada Inga Iwasiów.
Inga Iwasiów. Warszawa, czerwiec 2019 r. KAROL GRYGORUK / RATS AGENCY DLA „WO EXTRA”
P

Postulat, by pisarki śmiało zajmowały „stanowisko gza kąsającego instytucje państwowe”, zarezerwowane zwykle dla mężczyzn, jest stary jak eseje Virginii Woolf. Mimo to splot polityk i relacji wydaje się dziś równie silny, a jednocześnie rozedrgany jak w czasach, gdy kobieta z nieokreślonej obserwatorki życia, jak pisała Woolf, przekształcała się dopiero w jego uczestniczkę – wyborczynię i obywatelkę. Giez kąsa boleśnie.

W liście do władz Uniwersytetu Szczecińskiego minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zażądał podjęcia „stosownych kroków” wobec wykładowczyni skandującej hasła na ulicznym proteście kobiet przeciwnych zaostrzeniu prawa aborcyjnego.

Na oficjalnym wniosku się nie skończyło – zaangażowanie profesorki US w demonstracje skomentowano w kronice TVP. Powołany przez uczelnię rzecznik dyscyplinarny po przeanalizowaniu „licznych doniesień medialnych” odmówił...

17003

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Jako konserwatysta literaturę dzielę na dobrą i złą, a nie na osobę jej twórcy, jej zaangażowanie ideologiczne czy obecną manierę lub modę...

Kolejny, kawałek autobiografii Szanownego. Proszę zdradzić według jakiego wzoru, algorytmu dzieli Szanowny tę literaturę na dobrą i złą. Jakieś wytyczne odgórne? Może olśnienia jakieś?

Panie Melchiorze! Chodź raz trochę spuścić z ideologii. Widzi Pan, trudno sobie nawet Panu wyobrazić, iż można mieć własne poglądy niż dyktowane przez tzw. „niezależne” media. A tak trochę samodzielnie pomyśleć? Kryteria? Każdy ma własne, choć istnieją i obiektywne. Twórczość jest dobra albo zła. Tekst może być bardzo słuszny uwzględniając dzisiejsze trendy – kto je kształtuje? – na przykład: o wzniosłej i pięknej miłości pary jednopłciowej, o bohaterskiej walczącej feministce, o bezinteresownej i empatycznej ekolożce albo o ofierze prawdziwie traumatycznych przejść związanych z religijnym wychowaniem, które śmie przecież przed wolnym człowiekiem stawiać jakieś wymogi – tylko że artystycznie może to być dno (nawet jak „dzieło” takie zostanie obsypane międzynarodowymi nagrodami). Pozdr.

*** ***

~~~

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]