Reklama

Lalki i niedźwiedzie

Lalki i niedźwiedzie

23.11.2020
Czyta się kilka minut
Pięć polskich reżyserek i pisarek wspólnie, choć jakże rozwibrowanymi głosami opowiadają, co to znaczy być kobietą.
Monika Pikuła i Ignacy Liss w filmie „Erotica 2022” MATERIAŁY PRASOWE
T

Tytuł brzmi, jakby chodziło o film dla dorosłych z futurystycznym przechyłem. I w zasadzie wszystko się zgadza: „Erotica 2022” opowiada o różnie pojmowanej seksualności, z kobietami w rolach głównych, i rozgrywa się w scenerii z przyszłości. Ale nie ma w tym nic z „Barbarelli” – nie tylko dlatego, że wyobrażona przyszłość to właściwie dziś, tylko cokolwiek dalej.

Filmem rządzi zupełnie inne spojrzenie, a jego władczyniami jest pięć polskich reżyserek i współpracujących z nimi pięć polskich pisarek. Wspólnie, choć jakże rozwibrowanymi głosami opowiadają, co to znaczy być kobietą. I bardzo chciałoby się dodać, że dzisiaj, w Polsce, albowiem ten nowelowy projekt, wyprodukowany przez Netfliksa i z założenia uniwersalny, w warunkach pandemii i ograniczania praw kobiet nabiera kształtów niepokojąco znajomych.

„Znikanie pani B” Anny Kazejak według scenariusza Olgi Tokarczuk,...

6877

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]