Reklama

Wszystkie wcielenia rapera

Wszystkie wcielenia rapera

11.01.2021
Czyta się kilka minut
Zanurzony w tradycji, zrewolucjonizował hip-hop. Wcielał się w łotrów, ale o złotym sercu. Przez dwadzieścia lat ukrywał swoją tożsamość, a i tak stał się ikoną. Nikt nie wyglądał w masce tak dobrze jak Daniel Dumile.
Występ MF Dooma w pierwszym dniu festiwalu I’ll Be Your Mirror, Londyn, 23 lipca 2011 r. NICK PICKLES / GETTY IMAGES
W

W wierszu „Wypadek drogowy” Wisława Szymborska pisze o chwilach, które poprzedzają wiadomość o katastrofie. Tragedii, która już się wydarzyła, ale jeszcze nie jesteśmy jej świadomi. Oto więc ostatnie chwile beztroski, bo tuż za naszym polem widzenia zbierają się czarne chmury. Annuszka już rozlała olej.

Fani hip-hopu żyli w uchwyconym przez Szymborską momencie przez ostatnie dwa miesiące. Od 31 października do 31 grudnia 2020 r. – bo tak długo udało się ukrywać rodzinie Daniela Dumile’a informację o jego przedwczesnej śmierci. Być może utrzymanie tej wiadomości w tajemnicy było prostsze w roku pandemii, kiedy odwoływano festiwale i trasy koncertowe. Bez wątpienia było też o nią łatwiej w przypadku rapera, który przez ostatnie dwie dekady ukrywał się za komiksową maską i długą listą pseudonimów.

Wszystko to prawda, a jednak jest coś dziwnego w tym, że twórca tak istotny...

13790

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]