Reklama

Ludzie wyklęci

Ludzie wyklęci

09.11.2020
Czyta się kilka minut
Ponad pół wieku na półce z literaturą walczącą czekało puste miejsce. Oto książka pisana z żarliwością, która do dziś parzy.
Suhad Khatib „Frantz Fanon”, akwarela, 2019 r. SUHAD KHATIB / WWW.SUHADKHATIB.COM
N

Nie, nie wyprowadził ludzi na ulice. Jednak dzieło „Czarna skóra, białe maski” Frantza Fanona, opublikowane w 1952 r., drążyło skałę i stało się tekstem formacyjnym dla pokolenia, które własnymi rękoma wykuwało świat bez kolonii, oraz dla następnej generacji, która demaskowała fasadowość dekolonizacji. Takiej żarliwości, z jaką Fanon, młody psychiatra, stara się wyciąć ze skóry piętno rasy, wielu nigdy nie doświadczy, a nawet ci, których poniesie imperatyw buntu, nie ocalą tej gorączki na długie lata. Ten żar albo się wystudza, albo przeradza w skoncentrowany na własnych celach radykalizm. Ta druga ścieżka stała się wyborem Frantza Fanona w ostatniej dekadzie jego życia.

Rodzi się w Fort-de-France na Martynice w 1925 r. Imię Frantz zawdzięcza matce, o alzackich korzeniach. Jego mieszczańska rodzina jest mu w stanie zapewnić edukację na wysokim poziomie, łącznie ze studiami...

17738

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]