Zwrotnik Raka

W polskich powieściach sztuka opowiadania zanika, choć powinna być ich sednem. Tylko na gruncie fantastyki uprawia się jeszcze autentyczne fabuły.

Reklama

Zwrotnik Raka

Zwrotnik Raka

19.10.2020
Czyta się kilka minut
W polskich powieściach sztuka opowiadania zanika, choć powinna być ich sednem. Tylko na gruncie fantastyki uprawia się jeszcze autentyczne fabuły.
Radek Rak, sierpień 2020 r. ANNA REZULAK / KFP
L

Literacka Nagroda Nike trafiła w tym roku w ręce pisarza wydawanego przez oficynę postrzeganą jako środowiskowa i za książkę, która ewidentnie wpisuje się w nurt fantastyki. Czy wyróżnienie powieści „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” Radka Raka to punkt zwrotny i kres wciąż pokutującego podziału na literaturę wysoką i fantastyczną?

Trzy kroki

Droga Radka Raka do Nike nie była specjalnie długa: wystarczyły mu trzy powieści wydane w ciągu sześciu lat. Powieściowy debiut, czyli „Kocham cię, Lilith”, ukazał się w 2014 r. nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka, które ma długą tradycję publikowania fantastyki, lecz książka Raka nie była wcale tak prezentowana. Nic w tym dziwnego. W opowieści o młodym kuracjuszu z beskidzkiego sanatorium, który wikła się w erotyczne gry, sporo jest onirycznych wizji, ale gatunkowo raczej trudno byłoby ją przypisać do...

17580

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]