Żabie tajemnice

Mają burzliwe, pełne sprzeczności życie. I wcale nie chcą się rozmnażać, jak Grzegorz Mendel przykazał.

Reklama

Ładowanie...

Żabie tajemnice

23.11.2020
Czyta się kilka minut
Mają burzliwe, pełne sprzeczności życie. I wcale nie chcą się rozmnażać, jak Grzegorz Mendel przykazał.
ADAM HERMANIUK
W

W gablocie, poza setką żabich figurek, wisiała grafika z bocianem. Ma otwarty dziób, z którego wystają już tylko żabie kończyny, owinięte wokół bocianiej szyi. Pod spodem napis: „Don’t ever give up” (Nigdy się nie poddawaj).

– W pracowni prof. Leszka Bergera toczyło się naukowe śledztwo – mówi z właściwą śledztwu powagą dr Adam Hermaniuk z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku. – Berger podważył systematykę żab zielonych stworzoną przez Linneusza i przy okazji klasyczne prawo dziedziczenia Mendla. Całkiem sporo jak na fakt, że obiektem jego badań były żaby zielone – dodaje, bierze kubek z kawą, z którego patrzy na mnie żaba, i zaczyna opowiadać o żabim życiu.

GDY ŻABA JEST MŁODA, ważne są dwie sprawy: jak zdobyć pokarm i jak nim nie zostać. Owiane złą sławą i przechadzające się po łąkach bociany rzadko zaglądają na obrzeża stawów, gdzie...

16215

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]