Reklama

Między nami, stanami

Między nami, stanami

28.12.2020
Czyta się kilka minut
Prof. Jill Lepore, historyczka: Pierwszą rzeczą, którą należałoby zrobić w celu ocalenia idei Ameryki, jest namówienie moich rodaków, aby wystawili przed domy krzesła i usiedli na nich z sąsiadami.
STEPHANIE MITCHELL / HARVARD UNIVERSITY / MATERIAŁY PRASOWE
M

MARCIN ŻYŁA: Czy Amerykanie są przygotowani na spadek swojego znaczenia w świecie?

JILL LEPORE: Na pewno nie. Dla wielu z nas mur berliński upadł jakby wczoraj i wciąż czujemy się przywiązani do idei Ronalda Reagana, że Stany Zjednoczone przewodzą całemu wolnemu światu.

Rzecz w tym, że o Związku Sowieckim wiedzieliśmy stosunkowo dużo. Pamiętam, jak w szkole uczyłam się o państwach członkowskich Układu Warszawskiego. Było to oczywiste – przeciwnika należało znać. O Chinach, z którymi konkurujemy teraz, młodych Amerykanów już się tak nie uczy. W „New York Timesie” nie ma działu azjatyckiego. Brakuje tamtej świadomości, która towarzyszyła nam, gdy rywalizowaliśmy z blokiem wschodnim.

A Stany Zjednoczone mają jeszcze w ogóle do wypełnienia jakąś misję? Prezydentura Donalda Trumpa wydawała się tego zaprzeczeniem.

Trump nie miał wizji...

13606

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]