Reklama

Najmłodsze obywatelki w Europie

Najmłodsze obywatelki w Europie

z Zurychu
08.02.2021
Czyta się kilka minut
Mija pół wieku, od kiedy Szwajcarki wywalczyły sobie prawa wyborcze na poziomie federalnym. Dawniej symbolem tempa zmian w tym kraju był ślimak. Czy dziś jest co świętować?
W czerwcu 2019 r. kilkaset tysięcy kobiet wzięło udział w strajku generalnym, domagając się równouprawnienia. Na zdjęciu: protestujące Szwajcarki w Zurychu; napis na transparencie głosi: „Płaca. Czas. Szacunek”. ARND WIEGMANN / REUTERS / FORUM
W

Wszystkie wyglądają podobnie: archiwalne wydania największych szwajcarskich gazet z poniedziałku 8 lutego 1971 r. Na czołówkach dwa tematy dnia: powodzenie kolejnej misji Apollo 14 na Księżycu i wyniki niedzielnego referendum. „Zasłużony przełom”, „Krok w nowoczesność”, „Najwyższy czas” – głoszą prasowe nagłówki.

Dla dwóch milionów mieszkanek alpejskiego kraju w środku Europy to, co wydarzyło się dzień wcześniej, można porównać z historycznym osiągnięciem amerykańskich astronautów. Droga do lądowania na Księżycu była długa. Dążenia Szwajcarek do bycia częścią demokracji trwały ponad sto lat.

Niedzielne ogólnokrajowe głosowanie, o którym tak entuzjastycznie pisały gazety, było dokładnie 224. w historii szwajcarskiej demokracji bezpośredniej. Było też ostatnim bez udziału kobiet.

Historia nieco wstydliwa

Pół wieku później rocznicę tego wydarzenia świętuje...

13366

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]