Reklama

Kwestia czasu

Kwestia czasu

18.01.2021
Czyta się kilka minut
Jednym z pierwszych testów dla prezydentury Bidena będzie jego odpowiedź na epidemię. Koronawirus zabija już nawet 4 tys. Amerykanów dziennie.
Oddział covidowy St. Joseph Hospital w mieście Orange koło Los Angeles, 7 stycznia 2021 r. Fot. JAE C. HONG / AP / EAST NEWS
R

Ratownikom medycznym w Los Angeles postawiono sprawę jasno: nie przywozić do szpitala pacjentów z zawałem serca, którzy mają małe szanse przeżycia. Jeśli mimo czynności ratowniczych człowiek nie oddycha i nie można wykryć u niego pulsu, nie kwalifikuje się do hospitalizacji.

W liczącym 10 mln mieszkańców hrabstwie Los Angeles, gdzie na COVID-19 umiera średnio 230 osób dziennie (tj. jeden zgon na sześć minut), trzeba ustalać priorytety. Szpitale są przeciążone: chorzy upychani są na korytarzach, w salach konferencyjnych, na terenie szpitalnych sklepików. Karetki czekają na przyjęcie nawet po kilka godzin. Podobnie jak w szczytowym okresie epidemii w Nowym Jorku wiosną 2020 r., przepełnione są kostnice. Jest tak źle, że zmarłych przewozi się do prowizorycznych kontenerów chłodniczych, stojących na parkingu przy biurze koronera w Los Angeles.

Tylko w ciągu jednej doby, 13...

11481

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Odpowiedzieć na epidemię będzie taka jaka będzie czyli nijaka. Kampania wyborcza ma swoje prawa i doradcy Obamy przy Bidenie wykorzystali nieśmiertelne metody oczerniania rywala w celach skutecznej kampanii wyborczej. Po inauguracji (w chwili szczerości) Biden stwierdził, że faktycznie (poza szczepieniami) niewiele można zrobić dla zakończenia pandemii. A opracowanie szczepionek przeciw Covid 19 to głównie zasługa Trumpa i jego administracji. To on zlikwidował wszelkie utrudnienia biurokratyczne które skróciły okres prac nad szczepionkami. Normalnie takie prace i badania trwają kilka lat. Ale tego nie przyzna żaden "obiektywny" polski komentator i dziennikarz. Wiadomo, że co zrobi Trump to wszystko jest rasistowskie. Inne myślenie jest niepoprawne politycznie i można się narazić "policji PC" i stracić zaufanie "elit". Zdecydowana większość już wie, że całkowite zamykanie gospodarczej działalności też nie daje efektów. Nie wszyscy jeszcze to przyznają, bo to nie jest wygodne dla nich. A "uncle Joe" (sterowany przez Obamę i jego ludzi) robi to co robi, ale często nie wie co robi i czemu to służy.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]