Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
zmysły
Artykuły na ten temat
Adam Kwaśny, podróżnik: Piracka dzikość Kuby
Adam Kwaśny
,
Katarzyna Kubisiowska
Adam Kwaśny, pisarz i podróżnik: Duchy na Kubie mieszkają pod jednym dachem z żywymi. Duszą dobrego człowieka każdy chętnie się zaopiekuje. Z duszą człowieka…
Andrzej Muszyński: Marrakesz, miasto opowieści
Andrzej Muszyński
Polacy, którym opowiadałem o Marrakeszu, często twierdzili, że go nie znoszą. Jednak to miejsce – zbudowane według logiki siły, której nikt nie widział –…
Dziki ogród. Zaproś zwierzęta do siebie!
Marcin Krzyżański
,
Katarzyna Kubisiowska
MARCIN KRZYŻAŃSKI, przyrodnik: Wożę stare drzewo do lasu i poszerzam bagna na polu. Odziczam, więc mam opinię nieszkodliwego wariata. I jest to bardzo dobre,…
Poszli na całość
Marek Kęskrawiec
Dzięki dotykowi poznajemy świat i wyrażamy najgłębsze uczucia. Dlaczego używamy do tego wyłącznie dłoni? Stopy też mogą być źródłem niezwykłych doznań. Trzeba…
Znaczy kapitan
Fiann Paul
,
Adam Robiński
FIANN PAUL, wioślarz oceaniczny: Dopiero w trakcie kolejnej wyprawy przypominam sobie, jak cierpiałem podczas poprzedniej. I jak powtarzałem, że już nigdy…
Dzień łosia
Adam Robiński
To nie jest normalne, że o tej porze roku mamy tu tyle wody – słyszę, gdy obuci w wodery chlupoczemy na bagienne spotkanie z tutejszym.
Połączenia wewnętrzne
Katarzyna Dziadowicz
Słyszenie głosów nieobecnych osób nie musi być objawem schizofrenii ani innej choroby psychicznej. Często odpowiada za nie subtelna zmiana w funkcjonowaniu…
Rodzi się ptak
Dorota Kozińska
Doświadczona we wczesnym dzieciństwie przyjaźń z wiernym małżeństwem sierpówek na zawsze odmieniła mój pogląd na ptaki.
Księgi dłoni
Maciej Topolski
Niepokoi nas wszystko, co nieuchwytne. Chwytamy się jak tonący brzytwy. Chwytamy sensy, nie chwytamy chemii albo całek. Jakie doświadczenie stoi u źródła tej…
Pasterze winnic
Marek Bieńczyk
Męczyłem ludzi pytaniem, jak jedzą gruszkę, owoc niepokojący. Jeśli najpierw wyrywają ogonek i biorą gruszkę od góry, są jej marzycielami, jeśli kroją nożem…
Jarzy się
Szymon Drobniak
Nad nami lśniła Droga Mleczna, Syriusz, Procjon i Betelgeza. A pod nami, wzdłuż niewidzialnego w ciemności potoku, rozścielał się kosmos niezliczonych, czasem…
Gegra rządzi
Szczepan Żurek
,
Adam Robiński
SZCZEPAN ŻUREK, nauczyciel geografii, krajoznawca: Kiedy okazało się, że uczyć będziemy zdalnie, spakowałem się, wsiadłem do busa i ruszyłem w Polskę. Lekcje…
Dopust boży, odpust niezupełny
Jacek Podsiadło
Mój idol wśród zarażonych najpierw krył się po piwnicach, a następnie okopał się na terenie ogródków działkowych i długo odpierał ataki milicjanta, po prostu…
Gdy jawa spada
Marek Bieńczyk
Kamienny sen? Schodzimy wówczas w dół i jest to bardzo przyjemne. Sen kamienny, twardy, to zarazem sen dobry i błogi.
Pochwała kolacji
Michał Paweł Markowski
Doprawdy, nie trzeba wam teraz seriali, telewizji ani gier planszowych. Liczy się tylko chęć domowników do rozmowy przy stole.
W dziuplach
Marek Bieńczyk
Drobniutka przyjemność; przez sekundę zamiast Atlasa świat dźwigały wiewiórczęta. Przyszły z krainy ulotnych drobiazgów.
Żal Lady Franklin
Marcin Żyła
Na długo przed afrykańskimi przygodami Davida Livingstone’a wiktoriańska Anglia żyła tajemnicą zaginięcia najsłynniejszej wyprawy arktycznej.
Ciało się udało
Monika Ochędowska
Zdecydowana większość kobiet (ponad 83 proc.) lubi swoje ciało mimo jego mankamentów i nie planuje niczego w swoim wyglądzie zmieniać.
Wschód na zachodzie
Michał Milczarek
Kiedy wreszcie się rozchmurzyło, ujrzałem oddalony o 82 kilometry Przylądek Dieżniowa. Czyli Azja i przeciwległy koniec mapy, geograficzne zaświaty. W Rosji…
Faronauci
Adam Robiński
Dziś wyglądają jak wytwory zapomnianego kultu. Pobudowane na odludziach, gdzie nie czuć pulsu żadnej cywilizacji – latarnie morskie trwają w swej pięknej,…
Dzikość w sercu
Lars Berge
,
Adam Robiński
Lars Berge, szwedzki dziennikarz i pisarz: Domem pierwszych ludzi było ognisko, przy którym siadali, gdy zapadał zmrok. Wilk trzymał się na uboczu. Obserwował…
Sen założycielski
Marek Bieńczyk
Dla Kartezjusza sen nie jest odlotowym wybrykiem, gdyż śni go ten sam wciąż umysł. A ciało czuwające i ciało śniące pozostają jednym i tym samym ciałem.
Państwo słońca
Michał Milczarek
Arkadag nie mógł tak zwyczajnie wybrać się na rower, bo był Arkadagiem. W ślad za nim pedałował zastęp ministrów i generałów. Reszta narodu uczestniczyła w…
Inżynieria zmysłów
Paweł Gwiaździński
Substytucja sensoryczna zmienia życie osób pozbawionych jakiegoś zmysłu. A także sposób, w jaki patrzymy na możliwości mózgu i mechanizmy powstawania…
Trzask żywiołów
Michał Milczarek
Granice światów są tu najmniej szczelne. Bajkał jest kotłem, w którym ścierają się siły nieba i podziemi. Zimą te moce kondensują się najsilniej – dlatego o…
Klejnoty z czekolady
Ewelina Burda
Pralinka jest małym dziełem sztuki. Ukoronowaniem doskonałości samej w sobie, jaką jest czekolada. Lepiej nie czytajcie tego artykułu bez pudełka słodyczy pod…
Półtorej prawdy
Adam Robiński
Trzydzieści lat po śmierci Bruce’a Chatwina nasz stosunek do niego waha się między uwielbieniem a zapomnieniem. Kim był jeden z patronów rubryki „Zmysły”?
Emocjonalna łączność
Domhnaill Hernon
,
Adam Puchejda
DOMHNAILL HERNON, inżynier: W świecie cyfrowym straciliśmy kontakt ze zmysłem dotyku. A przecież najlepiej mieć to wszystko razem – dźwięk, dotyk i obraz. My…
Namiętności i studia pionkowe
Edward Pałłasz
,
Justyna Dąbrowska
Edward Pałłasz, kompozytor: Nagle zostałem wdowcem. Pewnego dnia obudziłem się w tym mieszkaniu na podłodze, po jakiejś pijatyce, w ubraniu, i doszedłem do…
Nyża na sprzedaż
Marek Bieńczyk
Dwa pokoje z kuchnią są do kupienia za 700 tysięcy. Położone w środku świata, w środku Warszawy Konwickiego. 50 metrów kwadratowych kosmosu.
W Jezioranach
Katarzyna Kazimierowska i Adam Robiński
Młodym się wydaje, że rodząc się tu, nie mogli gorzej trafić. Stąd się raczej ucieka. Ale są i tacy, co przyjeżdżają.
Muzyka duszy
Krzysztof Cipora
Utwory tak z pozoru różne, jak muzykę z filmu Hitchcocka, rockową balladę czy „Wiosnę” Vivaldiego, łączy wspólna cecha: niosą emocje. Ale jak to w ogóle…
Wino z kwiatów i mgły
Marek Bieńczyk
Stare nebbiolo nie ma sobie równych. Oto w ustach otwiera się jedwabista czeluść. Można się nią wczołgać do nieba.
Sukienka z mikrofali
Magdalena Rittenhouse
Dzielnica mody, krawiecka enklawa. Legenda Nowego Jorku. Niczym w soczewce można się tu przyjrzeć gospodarczej historii miasta i kraju.
Przemiana
Wojciech Nowicki
W pierogach wyjątkowość wypływa z ręki, która je lepi, z nieskończoności drobnych ruchów. Żeby powstało to proste jedzenie, trzeba nadludzkiej cierpliwości.
Za jedno euro
Jair Agopian
Jair Agopian, winiarz: Importerzy błagają mnie: "Zrób coś na rynek rosyjski". Mówię: "Zgoda, ale moje najniższe koszty to 1,65 euro za butelkę.…
Ubiory i upiory
Kalina Błażejowska
Trapezowe sukienki mini, dwurzędowe płaszczyki przed kolano, kryjące rajstopy w jaskrawych kolorach - moda wróciła do lat 60. Ale czy w Polsce mamy za czym…
W szponach geniuszu
Agnieszka Sabor
Każdy pretekst jest dobry, by mówić o Picassie. Jego skomplikowana osobowość i pełna zwrotów akcji twórczość zostały niesłusznie sprowadzone do ugrzecznionego…
Królestwo
Wojciech Bonowicz
Wierzono niegdyś, że pszczoły mają dusze. Nie są udomowione jak inne zwierzęta. Są raczej domownikami. W noc Bożego Narodzenia pszczelarze pukali w ule i…
Twarze świata
Anna Tarnawska
Prochy Bernice Kolko rozrzucono nad Miastem Meksyk. Kilka dni później okazało się, że zaszła pomyłka - skremowano ciało innej kobiety. Jej losy za życia były…
Zatańczyć na pogrzebie
Anna Niedźwiedź
W Ghanie pogrzeb to wielka celebracja życia. Żałobnicy, niczym weselnicy w Polsce, nie szczędzą pieniędzy na stroje, fryzury oraz prezenty dla bliskich…
Poeta i rabuś
Agnieszka Sabor
Gazety donosiły o Apollinairze: "Polak Kostrowicki na czele wielkiej międzynarodowej szajki złodziei dzieł sztuki!".
Pod światło
Michał Kuźmiński
Im dalej na północ, tym dłuższe cienie, kreślące na skałach karykaturalne sylwety. Światło pogłębia kontury i kontrasty. Brak go tu przez większość roku - ale…
Boskie murale
Michał Bardel
Sztuka Stefana Norblina, połączenie art-deco z motywami zaczerpniętymi z hinduskich poematów religijnych, spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem indyjskich…
Art-deco w sali tronowej
Gaj Singh II
Jego Wysokość Gaj Singh II, maharadża Dżodhpur w Radżastanie: Malowidła z sali tronowej przedstawiają sceny z życia boga Rama, inkarnacji Wisznu. Wychowując…
Zegarek z Londynu
Wojciech Nowicki
Takie się stały moje podróże. Jestem zarażony i nic na to nie mogę poradzić. Rozglądam się i ciągle ich widzę. Złodziei.
Cudowne lata
Marcin Wicha
Smok Wawelski trzyma się mocno. I jeszcze dwa warkocze góralki tkwią na swoim miejscu, nietknięte przez dziejowe burze - ostateczny dowód, że w najtrudniejszej…
Ucieczki Andrzeja Bobkowskiego
Martyna Brzezińska
Nie potrafił wytrzymać długo w jednym miejscu. Musiał być ciągle w ruchu - wtedy czuł, że żyje. W przeciwnym razie zaczynał się dusić.
Stronicowanie
Bieżąca strona
1
Page
2
Page
3
Page
4
Page
5
Następna strona
Następna strona ›
Ostatnia strona
Koniec »