Rodzi się ptak

Doświadczona we wczesnym dzieciństwie przyjaźń z wiernym małżeństwem sierpówek na zawsze odmieniła mój pogląd na ptaki.

Reklama

Ładowanie...

Rodzi się ptak

24.05.2021
Czyta się kilka minut
Doświadczona we wczesnym dzieciństwie przyjaźń z wiernym małżeństwem sierpówek na zawsze odmieniła mój pogląd na ptaki.
ADOBE STOCK
A

Agata wzięła grudkę gliny i zaczęła ją męczyć i dusić, i klepać, i lepić, i patrzeć, co jej wyjdzie. Przez pierwsze czterdzieści minut nie wychodziło nic, a w minucie czterdziestej pierwszej najwyraźniej zaczął wychodzić p t a k. W czterdziestej drugiej minucie pokazał się dziób, a w czterdziestej czwartej – ogon.

Nikt nie miał już żadnych wątpliwości.

Urodził się ptak.

– Jeżeli pan chce – powiedziała Agata – to będzie się nazywał Eugeniusz. Możemy go pomalować na niebiesko”.

Zapomnianą książkę Agnieszki Osieckiej „Dzień dobry, Eugeniuszu” odkrywają dziś rówieśnicy mojego syna i czytają do poduszki swoim dzieciom. Wydano ją tylko raz, przeszło pół wieku temu, w nakładzie trzydziestu tysięcy egzemplarzy. Jak kto ma szczęście, kupi ją w antykwariacie za grosze, bo brzegi stron zakurzone, oprawa wytarta, rogi zagięte, grzbiet naderwany, blok pęknięty, strony...

14771

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]