Trzask żywiołów

Granice światów są tu najmniej szczelne. Bajkał jest kotłem, w którym ścierają się siły nieba i podziemi. Zimą te moce kondensują się najsilniej – dlatego o niej piszę, choć teraz jest lato.

Reklama

Trzask żywiołów

Trzask żywiołów

05.08.2019
Czyta się kilka minut
Granice światów są tu najmniej szczelne. Bajkał jest kotłem, w którym ścierają się siły nieba i podziemi. Zimą te moce kondensują się najsilniej – dlatego o niej piszę, choć teraz jest lato.
Pęka lód w pobliżu wyspy Ogoj na Bajkale ALAMY STOCK PHOTO / BEW
W

Wciąż to dudnienie. Łomot. Trzask. Kołatanie. Jakby ktoś tam żył. Jakby chciał przebić lód Bajkału od spodu i wydostać się na powierzchnię. Szamotał się, rzucał wte i wewte, walił pięścią. Potężny, niespokojny, zdeterminowany.

Stałem na szczycie urwiska na wyspie Olchon i bałem się. Naprawdę się bałem. Nie tego, że lód się załamie, bo wtedy był marzec i trzymał mróz, ale tego, że wszystko wokół było żywe. Woda, lód, ziemia, góry, powietrze, niebo. Wszystko. I słyszy, i widzi, i wie.

Wylałem trochę czaju z termosu. Posłodzonego, choć zwykle nie słodzę. Rzuciłem kawałek mandarynki, parę kostek czekolady, ciastko. No i monety.

Monety należy rzucać z głową. Duchy biorą ponoć tylko te złote. Gustują w dziesięciokopiejówkach lub dziesięciorublówkach. Kopiejek nie miałem, bo są nic niewarte, naszych złotogroszy też nie, a eurocentów było mi szkoda, więc musiałem rzucać...

17831

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]