Reklama

Nyża na sprzedaż

Nyża na sprzedaż

08.01.2018
Czyta się kilka minut
Dwa pokoje z kuchnią są do kupienia za 700 tysięcy. Położone w środku świata, w środku Warszawy Konwickiego. 50 metrów kwadratowych kosmosu.
Tadeusz Konwicki ze swoim kotem Iwanem na balkonie mieszkania przy ul. Górskiego, 1982 r. CHRIS NIEDENTHAL / FORUM
P

Pamiętam, w sierpniu 1989 r. zajechaliśmy instytutową wycieczką do Nowej Wilejki. Byli wśród nas czytelnicy Tadeusza Konwickiego, byli i starsi, co o Konwickim wiele już napisali. Dzień był gorący, nadchodził ciepły wieczór, bezwietrzny, miękki, przyjazny, narkotyczny od zapachu kwiatów. Kilku szczupłych wyrostków taplało się rozkosznie w rzece, w Wilejce.

Scena zwyczajna, lecz tego wieczoru stężonego niczym likier wydawała się inscenizacją. Najpierw wiecznego porządku rzeczy – ciepło, lato, woda, młodzieńcy, litewscy czy polscy, ale mogliby być i greccy czy włoscy, jakkolwiek, u zarania życia cieszący się własnym tu byciem, beztroską godziną. Po chwili porządku ukonkretnionego: czar miejsca był tak wielki, że nie sposób go nie było połączyć z tym, co znane i bliskie. „Jak u Konwickiego”, mówiliśmy, „jesteśmy u Konwickiego”. Nigdy indziej nie przyszło mi odczuć takiej gęstości...

19061

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]