Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Szukaj
Szukaj
User Menu
Zaloguj
Link do sklepu
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Menu sklepu
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 44/2013
Data wydania:
Numer wydania:
44
Rok wydania:
2013
Edytorial
Kiedy w ofercie jest wieczna szczęśliwość
Ks. Adam Boniecki
Istnieje jakaś dziwna więź z tymi, którzy odeszli, a którzy nas kochali i których kochaliśmy. Czy tylko w naszej pamięci i tęsknocie? Czy doświadczenie ich…
Komentarze
Wichajster
Marcin Wicha „Wichajster”
Niemcy–USA: pęknięcie
Wojciech Pięciak
Angela Merkel korzysta z telefonu tak intensywnie, że „jej komórka stała się jej osobistym narzędziem sprawowania władzy. Atak na telefon Merkel byłby atakiem…
Biernacki: diabelska alternatywa
Paweł Reszka
Projekt ministra sprawiedliwości Marka Biernackiego, żeby niebezpiecznych przestępców, którzy odbyli już karę, przymusowo leczyć (czytaj: dalej trzymać w…
Nie zostawiajmy prawa radykałom
Artur Sporniak
W Europie trwa wojna światopoglądowa. Ostatnio mieliśmy jej groźną odsłonę.
Temat Tygodnika
Szuflada
Anna Goc
Na początku są tam środki higieniczne, słodycze, gazety. Potem pacjenci proszą o przywiezienie z domu ulubionych drobiazgów. Są i tacy, którzy chcą, by była…
Anna Bedyńska: Śmierć oswojona
TP
„Śmierć oswojona” to cykl zdjęć, który dokumentuje zwyczaj przygotowywania ubrań do trumny, pozwalający ludziom oswajać się z umieraniem.
Piękna jak życie
Stephen Jenkinson
,
Agata Okońska
Stephen Jenkinson, specjalista opieki paliatywnej: Nasz błąd polega na tym, że staramy się kochać życie niejako przeciwko śmierci. A tego się po prostu nie da…
Nie zatrzymuj niczego
Piotr Sikora
Prawdziwa wyjątkowość spotkań przy grobach polega na nagłym przypływie pamięci. Powracają twarze i wydarzenia. Potrzebujemy uświadomić sobie, gdzie są nasze…
Czytania
CZYTANIA LITURGICZNE
TP
3-10 XI
Imiona Boga
Paweł Śpiewak
W Torze znajdziemy szereg imion Boga; jest jud hej waw hej (JHWH), czasem Elochim, El (Bóg Najwyższy), Szadaj (Wszechmocny), El Szadaj.
Złość na Boga
O. Wacław Oszajca SJ
Czy mamy powód, aby złościć się na Pana Boga? Tak! Przecież autor Księgi Mądrości, po pierwsze, nazywa Boga miłośnikiem życia, który miłuje wszystkie…
Punkt widzenia przeciwnika
Kard. Grzegorz Ryś
Pogódź się ze swoim przeciwnikiem szybko, dopóki jesteś z nim w drodze, by cię przeciwnik nie podał sędziemu, a sędzia dozorcy, i aby nie wtrącono cię do…
Kraj
Wysoki kredyt
Kalina Błażejowska
Dlaczego żyrafy? Bo ich przyjazd jest największą pociechą dla pogrążonego w jesiennym smogu miasta. Bo wszyscy o nich mówią. Bez nich nie ma prawdziwego zoo.
Urząd miasta pilnie sprzedam
Łukasz Pałka
Czy samorząd może oddać budynek magistratu w prywatne ręce i potem dalej z niego korzystać? Zadłużone do granic możliwości miasta myślą o takich rozwiązaniach…
Mieczysław Bull, jego spółka i ludzie służb
Paweł Reszka
Służba Kontrwywiadu Wojskowego przestrzega przed kontaktami z Mieczysławem Bullem. Znajomość z tym izraelskim lobbystą zachwiała karierą wiceministra Waldemara…
Horrendum edukacyjne
Przemysław Wilczyński
Nowa propozycja referendum to nic innego jak obietnica „powtórki z Warszawy”. W wersji ogólnopolskiej, jeszcze bardziej kosztownej i upolitycznionej. A przy…
OBRAZ TYGODNIA
MO
22–25 października 2013
Wiara
KRONIKA
Artur Sporniak
Brat przeciw bratu
Ks. Jacek Stryczek
Jest to problem codzienny. Jak często widzimy rozbicie rodzin z powodu pieniędzy: brat występuje przeciwko bratu, ojciec przeciw synowi. To jest pierwsze…
Krańce świata
O. Tomasz Dostatni OP
Jest dwa razy starszy niż miesięcznik „W drodze”, który założył czterdzieści lat temu. Trudno przecenić zasługi o. Marcina Babraja w dziedzinie dialogu religii…
Limburg: dynamika skandalu
WP
Styczeń 2008: Franz-Peter Tebartz-van Elst obejmuje urząd biskupa w Limburgu.
Biskup, pieniądze i publiczne zgorszenie
Wojciech Pięciak
Stał się ostatnio najbardziej znanym w Niemczech biskupem – i symbolem tego, z czym Kościół nie chce być utożsamiany. Od jego poczynań dystansowali się nawet…
Przepis na wroga
Zuzanna Radzik
Niegdyś w roli zagrożenia występowali Żydzi, masoni i Unia Europejska. Od jakiegoś czasu królują homolobby i gender.
Świat
Z zawiązanymi oczami
Andrzej Bober
„Co wieczór patrzę na księżyc. Słyszę płacz ludzi i wołania »mamo, pomóż!«. To był czas śmierci i bólu”. Gdy Bou Meng mówi o przeszłości, sprawia wrażenie…
Jeden na jeden
Aleksander Olo Gurgul
Niedawno wrócił z kolejnych odwiedzin u swego „niskiego kumpla” Kim Dzong Una i ogłosił, że będzie trenerem reprezentacji Korei Północnej. Jedni widzą w tym…
Pani Jugosławia
Marcin Żyła
W Belgradzie zmarła Jovanka Broz – wdowa po Ticie, wieloletnim przywódcy federacji południowych Słowian. Jej pogrzeb stał się ostatnim pożegnaniem Jugosławii.
Zamknięte groby, otwarte rany
Patrycja Bukalska
Lewicowa opozycja naciska na otwarcie wszystkich masowych grobów z czasów wojny domowej w Hiszpanii. O wyjaśnienie losów tysięcy ofiar apeluje też ONZ, a z…
Jesień Wschodu
Olaf Osica
Czy stowarzyszenie Ukrainy, Mołdawii lub Gruzji z Unią Europejską ma być nagrodą za postępy w reformach, czy sposobem budowania presji na wdrażanie reform w…
Historia
Feministki czasu wojny
Patrycja Bukalska
Najlepsze scenariusze filmowe już zostały napisane przez życie: do takiego wniosku dochodzi czytelnik książek „Igły. Polskie agentki, które zmieniły historię”…
Tajemnice rodziny Uljanowów
Sylwia Frołow
Dwóch braci Uljanow weszło do rosyjskiej historii, w jakże odmiennych rolach. Jeden, powieszony za próbę zamachu na cara, został terrorystą-męczennikiem. Drugi…
Nauka
Potęga wirtualna
Mirosław Konkel
Polscy programiści wygrywają międzynarodowe konkursy IT. Tymczasem firmy narzekają na brak informatyków, a w światowych rankingach kompetencji cyfrowych…
Z oddechem
Kraina kości
Andrzej Stasiuk
W szczerym stepie leżały dwie stare ludzkie czaszki. Wynosili ciało zmarłego i zostawiali niebu, ptakom, zwierzętom. Leżały teraz wyschnięte, mineralne i białe…
Kultura
Ochłapy nadziei
Anita Piotrowska
Nagrodzona Złotym Lwem na ubiegłorocznym festiwalu w Wenecji „Pieta” przytłacza nadmiarem cierpienia: ludzkiego i zwierzęcego, zawinionego i niezawinionego,…
ZOBACZYĆ WARTO
AP
2 – 8 XI
Zmarł Leonard Cohen
Beata Chomątowska
Leonard Cohen zmarł 7 listopada. O jego śmierci poinformowano na Facebooku 10 listopada kilka minut przed północą czasu polskiego. Zgodnie ze swoim życzeniem…
Inne możliwości
Lektor
Jacek Dehnel: JĘZYKI OBCE –
W SKRÓCIE
AF
22 – 25 października 2013
Conrad w Mieście Literatury UNESCO
Grzegorz Nurek
Stu pisarzy, tłumaczy i artystów gościło podczas Festiwalu Conrada w Krakowie. Hasłem piątej edycji festiwalu było MEDIUM DOSKONAŁE. Tak, chodziło o literaturę!
Felietony
Nowoczesność
Stanisław Mancewicz
Zauważmy, że mimo wielu bardzo przykrych konsekwencji, których mnogość przyniosła nam technologia, jest kilka, a zwłaszcza jedna okoliczność, która łagodzi…
DRUGI DZIENNIK albo autobiografia w sensie ścisłym
Jerzy Pilch
Dziadek nieszczęśliwy, bo babka nieszczęśliwa. Babka nieszczęśliwa, bo po dwukrotnym końcu świata mało kto się podniesie. Rodzice nieszczęśliwi, bo ziemia…
Proszę siadać!
Paweł Reszka
Ludzie wschodu zawsze przysiadają przed podróżą. A jak, nie daj Bóg, czegoś zapomną i muszą wrócić, robi się z tego cały spektakl.
Dziary
Wojciech Bonowicz
Chyba nie wierzą. To znaczy – bardzo by chcieli, ale to raczej niemożliwe. Ukraina w Unii?
Podsłuchiwanie podsłuchujących
Jan Klata
Angela Merkel jest tak słusznie rozgoryczona byciem podsłuchiwaną przez Baracka Obamę, że nie posłuchała głosu rozsądku i zadzwoniła do Baracka Obamy, aby…
Kościół krzywych luster
Marek Zając
Mój drogi Piołunie,
Zmysły
Czerep sobie radzi
Agnieszka Sabor
Sarmacki stosunek do śmierci wciąż w nas żyje. Makabrę rozpadu i gnicia oswajamy śmiechem – to całkiem niezła terapia.
Tygodnik Czytelników
LEKCJE CZYTANIA
TP
„Lekcje czytania” to akcja społeczna Fundacji Tygodnika Powszechnego, która ma na budzić zainteresowanie literaturą poprzez rozmowę o wybranych tekstach z…
Ks. Adam Boniecki zaprasza
TP
Spowiedzi, Msze i spotkania
Zapraszamy do udziału w konkursie literackim
TP
W tym tygodniu do wygrania aż 25 książek!
KONKURS DLA CZYTELNIKÓW
TP
Jak nazywa się czeski bard, którego teksty interpretowała Antonina Krzysztoń na kasecie poświęconej jego twórczości?
Spotkanie Klubu „Tygodnika” w Berlinie
TP
Berliński Klub „Tygodnika Powszechnego” zaprasza na spotkanie z Joachimem Trenknerem, który opowie o swoich drogach do Polski i do „Tygodnika”, a także o…
Sprostowanie
Anna Goc
,
Marcin Żyła
„TP” 43/2013
Prośba o pomoc
Danuta Wojda
,
Jan Wojda
Zwracamy się z gorącym apelem do wszystkich dobrych ludzi o wsparcie finansowe, za które będziemy mogli zakupić aparat słuchowy dla naszej córki.
Refleksje na temat czystości
Zdzisław
Czy czyste serce to to samo, co „czystość” seksualna?
Tolerancja to nie bezradność
Joanna
„TP” 42/13