Reklama

Inne możliwości

Inne możliwości

27.10.2013
Czyta się kilka minut
Jacek Dehnel: JĘZYKI OBCE –
n

na okładce fotografia: posąg Antinousa, kochanka cesarza Hadriana, wyłania się właśnie z ziemi. Rzecz dzieje się w Delfach, w roku 1894 – z bielą marmuru kontrastują ciemne, chłopskie stroje greckich kopaczy.

Zdjęcie niezwykłe, ale refleksję nad nim łatwo sprowadzić do banału. Wiersz, któremu ta fotografia dała początek, banalny jednak nie jest. To przewrotne wyznanie wiary, konfrontacja dwóch sposobów rozumienia transcendencji. Wyzwanie rzucone naszym oczekiwaniom na nieśmiertelność, wzmocnione brutalnością finału, zderzonego z klasycyzującą całością.
Strona wcześniej – „Zygmunt Kubiak pisze posłowie do »Wierszy i prozy« Kawafisa”. No tak, posąg Antinousa, Kawafis... tyle że cytat ze znakomitego tłumacza przywołany zostaje polemicznie. „Poeta łączył pracę biurową i podniecającą działalność maklerską z bardziej podniecającym trudem nad sztuką” – napisał...

3917

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]