Reklama

Anna Bedyńska: Śmierć oswojona

Anna Bedyńska: Śmierć oswojona

26.10.2013
Czyta się kilka minut
„Śmierć oswojona” to cykl zdjęć, który dokumentuje zwyczaj przygotowywania ubrań do trumny, pozwalający ludziom oswajać się z umieraniem.
Fot. Anna Bedyńska / AGENCJA GAZETA
Ś

Śmierć nie jest dla nich tematem tabu: fantazjują na jej temat, przygotowują się. Niektórzy robią to, by ulżyć bliskim, którzy będą ich chować. Inni – gdyż tak nakazuje tradycja. Wśród bohaterów są tacy, którzy ubrania do trumny mają zupełnie nowe, inni wybierają te sprawdzone i używane, jeszcze inni zabierają ze sobą to, co dla nich cenne. Kobiety szykują sukienki, garsonki, często mają nakrycia głowy. Obowiązkowy jest różaniec i modlitewnik, czasem wizerunki patronów. Niektórzy wierzą, że zmarłemu przydać się może kawałek chleba, dlatego chowają skibkę za pazuchę.

Projekt fotograficzny Anny Bedyńskiej datuje się od 2005 r. i nie jest zamknięty. Autorka wciąż poszukuje osób, które chcą wziąć w nim udział, i prosi o kontakt pocztą elektroniczną: anna.bedynska@gmail.com lub listownie pod adresem redakcji „TP” z dopiskiem „Śmierć oswojona...

920

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]