Reklama

Proszę siadać!

Proszę siadać!

27.10.2013
Czyta się kilka minut
Ludzie wschodu zawsze przysiadają przed podróżą. A jak, nie daj Bóg, czegoś zapomną i muszą wrócić, robi się z tego cały spektakl.
B

Bo to zły omen, bo będzie z tego nieszczęście, bo wtedy trzeba posiedzieć obowiązkowo, a najlepiej jeszcze zdjąć palto.
Każdy, nawet najgłupszy zabobon ma swoje racjonalne uzasadnienie. W tym przypadku chodzi – moim zdaniem – o klimat i o odległości. No bo jak ktoś zimą podróżuje, dajmy na to, z Moskwy do Władywostoku, to lepiej żeby niczego ważnego nie zapomniał zabrać ze sobą. Powrót może okazać się kłopotliwy.
Aleksander Puszkin zawsze przysiadał przed podróżą. A jak czegoś zapomniał, wpadał w prawdziwą histerię. Wracał, rozbierał się, kazał wyprzęgać konie, często w ogóle rezygnował z wyjazdu. Miało to zresztą potężny wpływ na jego życie.
Dzień przed powstaniem dekabrystów wybierał się do Petersburga i chciał wpaść na kolację do Konrada Rylejewa. Gdyby nie zrezygnował z powodu złych wróżb, poszedłby z przyjaciółmi na plac Senacki, buntować się przeciw...

3631

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]