KRONIKA

26.10.2013

Czyta się kilka minut

Jego czyn świadczy o tym, że bohaterowie żyją wśród nas i nie są reliktem dawnych czasów. Trudno ten czyn miłosierdzia, jakim jest oddanie życia za swego podwładnego, określić innym mianem niż bohaterski. (Ks. płk Marek Karczewski, dziekan wojsk lądowych, w rozmowie z KAI o kpt.Grzegorzu Nickem, który zginął podczas ćwiczeń, zasłaniając swoim ciałem podwładnego przed wybuchem granatu).


Papież przyjął delegację Centrum Szymona Wiesenthala. „Gdziekolwiek mniejszość jest prześladowana i spychana na margines z powodu swoich przekonań religijnych lub etnicznych, dobro całego społeczeństwa jest zagrożone i wszyscy musimy czuć, że nas to dotyczy” – przypomniał Franciszek 24 października podczas audiencji dla przedstawicieli Centrum Szymona Wiesenthala, międzynarodowej organizacji żydowskiej zajmującej się obroną praw człowieka. Po potwierdzeniu zdecydowanego potępienia antysemityzmu przez Kościół, papież przypomniał o „cierpieniach, spychaniu na margines i autentycznych prześladowaniach, które liczni chrześcijanie znoszą w różnych krajach świata”.


Abp Müller przeciwny komunii dla rozwiedzionych. „Miłosierdzie Boga nie jest dyspensą od Bożych przykazań i od pouczeń Kościoła” – napisał prefekt Kongregacji Nauki Wiary w artykule opublikowanym 23 października przez „L’Osservatore Romano”. Abp Gerhard Ludwig Müller przypomniał dotychczasowe nauczanie Kościoła po tym, jak po wypowiedziach papieża Franciszka pojawiły się głosy wskazujące na możliwość dopuszczenia powtórnie poślubionych do sakramentu komunii – m.in. możliwość taką przewidują wytyczne opublikowane przez Archidiecezję Fryburską w Niemczech (pisaliśmy o tym w „TP” nr 42/13). Zdaniem prefekta Kongregacji Nauki Wiary osoby, które po rozwodzie zawarły powtórne związki, mają dwie możliwości, by móc przystępować do komunii: albo udowodnią w sądzie kościelnym nieważność pierwszego związku, albo zdecydują się na życie „jak brat i siostra”. Nie można natomiast – zdaniem abp. Müllera – nieważności pierwszego małżeństwa opierać „na problematycznym pojęciu sumienia”. Tekst dostępny jest po polsku na stronie: www.osservatoreromano.va.


Prokurator generalny o obowiązku zgłaszania przypadków pedofilii. Księża nie mają prawnego obowiązku zgłaszać przypadków pedofilii do prokuratury, gdyż Kościół nie jest instytucją państwową – przypomniał na antenie Radia Zet prokurator generalny Andrzej Seremet. Wyjaśnił, że choć taki obowiązek prawny mają dyrektorzy szkół, to w przypadku księży odpowiedni przepis kodeksu postępowania karnego mówi jedynie o obowiązku, który ma charakter społeczny, czyli taki, za który nie grożą sankcje karne, jeżeli się go nie spełni. Przy okazji Seremet ujawnił, że wystąpił do ministra sprawiedliwości z propozycją opracowania przepisów, które przewidywałyby obowiązek prokuratora zawiadamiania przełożonych księdza, w sytuacji przedstawienia mu zarzutów, tak by przełożeni kościelni mogli podjąć odpowiednie działania.


Abp Gänswein: Benedykt XVI nie jest antypapieżem. „Kto zna Benedykta XVI, wie, że takie niebezpieczeństwo nie istnieje. Nigdy nie mieszał się w rządzenie Kościołem i nie czyni tego również teraz, to nie należy do jego stylu” – powiedział abp Georg Gänswein w rozmowie z rzymskim dziennikiem „Il Messaggero”. „Papież senior wie również, że każde jego słowo będzie wzbudzało uwagę oraz będzie interpretowane albo za, albo przeciw jego następcy” – zaznaczył sekretarz Benedykta XVI oraz prefekt Domu Papieskiego papieża Franciszka. „Emerytowany papież ma się dobrze, modli się, czyta, słucha muzyki i poświęca się obszernej korespondencji” – ujawnił.


Metropolita łódzki krytycznie o miesięczniku „Egzorcysta”. „Okazuje się, że jest jakieś czasopismo, które nosi tytuł »Egzorcysta«, które dla niektórych stało się jakby organem egzorcystów polskich i nikt nie zwraca uwagi na taki drobiazg, że to pismo nie ma imprimatur, że nie wiadomo, przez kogo jest wydawane, prawdopodobnie przede wszystkim dla celów komercyjnych, że jest bardzo sprytnie uwiarygodniane tym, że niektórzy polscy znani egzorcyści publikują jeden czy drugi artykuł w poszczególnych numerach tego pisma. Więc wydaje się, że wszystko jest dobrze, a w gruncie rzeczy tworzy się jakąś manichejską wizję świata: są siły zła, zdawałoby się nawet silniejsze niż Pan Jezus” – mówił abp Marek Jędraszewski 17 października na sesji Wydziału Duszpasterstwa łódzkiej kurii. Metropolita łódzki zaproponował, aby egzorcyści pełnili swą funkcję kadencyjnie, jeśli nie pełnią żadnej innej funkcji duszpasterskiej. Ma to uchronić ich od manichejskiego skrzywienia.


NA PODST. KAI, INNYCH AGENCJI I MEDIÓW, INFORMACJI WŁASNYCH

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów. Opracowanymi razem z… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 44/2013