Reklama

Nowoczesność

Nowoczesność

27.10.2013
Czyta się kilka minut
Zauważmy, że mimo wielu bardzo przykrych konsekwencji, których mnogość przyniosła nam technologia, jest kilka, a zwłaszcza jedna okoliczność, która łagodzi koszmary nowoczesności.
J

Jest to idealnie wprost łatwa, wręcz dziecinnie prosta w obsłudze możność weryfikacji wszystkiego, co zeznają nasi bliźni. W mowie i piśmie. Ta sytuacja szalenie poprawia humory ludziom bez nadmiernej fantazji, których to Ziemia nosi więcej, warzy humory zaś tym nielicznym geniuszom lubiącym popuszczać wodze imaginacji.
Możność sprawdzenia wszystkiego o każdej porze dnia i nocy, w dowolnym miejscu, jest wygodna, ale i krępująca. Zauważyć trzeba, że cokolwiek byśmy mówili, wiodąc pełną swady i erudycji opowieść, ludzie prości i szarzy patroszą to na bieżąco. Dawnymi czasy bliźni mniej oczytani siedzieli ponuro i w milczeniu, sarkając nad nierówno rozdanymi darami bożymi, do których bezwzględnie należy boski dar narracji. Dziś, gdy roztaczamy widoki widziane przez nielicznych, przytaczając definicje rozpoznawane przez garstkę, gatunki zwierząt nieznane masom czy analizując...

3519

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]