Reklama

Imiona Boga

Imiona Boga

26.10.2013
Czyta się kilka minut
W Torze znajdziemy szereg imion Boga; jest jud hej waw hej (JHWH), czasem Elochim, El (Bóg Najwyższy), Szadaj (Wszechmocny), El Szadaj.
(

(Septuaginta zachowuje tę odmienność, tłumacząc najczęściej JHWH na kyrios lub Pan). Najpilniejsza jest kwestia pierwszych dwóch rozdziałów Księgi Rodzaju. W pierwszej części Elochim jest Stwórcą. On prowadzi nas przez siedem dni Stworzenia. Nowe imię pojawia się razem z historią rajskiego ogrodu. Z czasem imiona te zaczynają występować wymiennie. Dlaczego się zmieniają? Badacze powołują się na różne tradycje i twierdzą, że zależnie od tego, kto Pismo spisywał, zmieniał też język Biblii. Być może jest w tym spostrzeżeniu jakaś racja, ale można też uważać – co jest mi zdecydowanie bliższe – że wariacje Imienia nie są przypadkowe, że stoi za tym świadomy wybór jednego autora. Autorzy Księgi, a raczej jej skrybowie, byli bardzo w swoich zapiskach precyzyjni. Dlaczego miałoby się więc uważać, że w kwestii imion, być może najważniejszej, różnic będziemy nie zauważać lub je lekceważyć....

4608

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]