Reklama

Krańce świata

Krańce świata

26.10.2013
Czyta się kilka minut
Jest dwa razy starszy niż miesięcznik „W drodze”, który założył czterdzieści lat temu. Trudno przecenić zasługi o. Marcina Babraja w dziedzinie dialogu religii z kulturą w trudnych dla Kościoła czasach PRL-u.
O. Marcin Babraj, krakowski klasztor dominikanów, październik 2013 r. Fot. Grażyna Makara
A

Andrzej Babraj urodził się na Wołyniu 21 października 1933 r. W 1940 r. jako siedmiolatek zostaje deportowany wraz z matką i dwójką sióstr do Kazachstanu. Bez ojca, który dwa lata później jako więzień Pawiaka zostanie rozstrzelany w Magdalence. W najważniejszej opowieści o swoim życiu, w rozmowie z Janem Grzegorczykiem („Poznańscy dominikanie”; Poznań 1997), powie: „Pamiętam, jak w nocy walili kolbami w drzwi. Wieźli nas przez dwa tygodnie w bydlęcych wagonach. Przy każdym wagonie stał uzbrojony krasnoarmiejec w typowej czapce – budionówce z jednym rogiem i czerwoną gwiazdą. Wszystkie dzieci zachorowały na odrę”. Wspomni, jak na „Trylogii” Sienkiewicza uczył się języka polskiego, zbierał krowie łajno na opał i jak uczył się modlitwy, kiedy wspólnie odmawiane godzinki i różaniec podtrzymywały na duchu.
Zesłaniec z Krasnej Polany po latach będzie tam wracał, aby organizować pomoc...

6108

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]