Reklama

Nie zatrzymuj niczego

Nie zatrzymuj niczego

26.10.2013
Czyta się kilka minut
Prawdziwa wyjątkowość spotkań przy grobach polega na nagłym przypływie pamięci. Powracają twarze i wydarzenia. Potrzebujemy uświadomić sobie, gdzie są nasze korzenie.
EWELINA, z cyklu: „Śmierć oswojona” Fot. Anna Bedyńska / AGENCJA GAZETA
N

Niezwykły to widok: grupki ludzi; kilka, kilkanaście osób ciasno zbitych wokół grobu, na którym wyryte są imiona, nazwiska i daty. Dookoła zimno i wcześnie zapada zmrok. Na kamiennych płytach (najczęściej granit lub marmur) palą się znicze – z daleka wygląda to tak, jakby ludzie zgromadzili się wokół małych ognisk.
Prawdziwa wyjątkowość tych spotkań polega jednak na czym innym: na nagłym przypływie pamięci. Powracają twarze i wydarzenia z bliższej lub dalszej przeszłości. Sprzed tej zawsze niepokojącej, zwykle smutnej, czasami tragicznej Granicy. Sprzed ich śmierci.
Wszystkich Świętych, Dzień Zaduszny, święto zmarłych. Niektórzy się upierają, by nie mieszać tych pojęć, twierdzą, że każde odnosi się do innego dnia, niesie inną treść. Lecz teologiczne rozróżnienia jakoś nie mogą się przebić do powszechnej świadomości. Chyba nie przez przypadek.
Potrzebujemy pamięci....

7688

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]