Reklama

Potęga wirtualna

Potęga wirtualna

27.10.2013
Czyta się kilka minut
Polscy programiści wygrywają międzynarodowe konkursy IT. Tymczasem firmy narzekają na brak informatyków, a w światowych rankingach kompetencji cyfrowych wypadamy słabo. Skoro jest tak dobrze, dlaczego jest tak źle?
il. Marek Adamik
N

Na początku wakacji przed Wrocławskim Parkiem Technologicznym uwagę przechodniów starał się zwrócić mężczyzna z gitarą. Przygrywał hostessom rozdającym pączki w opakowaniach z logo Luxoftu – rosyjskiego dostawcy technologii informatycznych (IT). W każdym pudełku znajdował się algorytm. Zawierał trzy propozycje. Dla informatyków ofertę „wspaniałej pracy”. Dla osób, które takich fachowców znają – 4 tys. zł nagrody za ich polecenie. Dla pozostałych – zachętę do zjedzenia słodkości.
Za dwa lata deficyt pracowników sektora nowych technologii w Unii Europejskiej może sięgnąć 900 tys. Ale czym się przejmować, skoro Polska również w tej dziedzinie jest zieloną wyspą?
Czyżby?
RYNEK NIEDOBORU
– Media trąbią o uznaniu, które zdobyli rodzimi informatycy na Zachodzie, i o ich triumfach na międzynarodowych konkursach branżowych. Chwalą też globalne...

8096

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]