Reklama

Szuflada

Szuflada

26.10.2013
Czyta się kilka minut
Na początku są tam środki higieniczne, słodycze, gazety. Potem pacjenci proszą o przywiezienie z domu ulubionych drobiazgów. Są i tacy, którzy chcą, by była zawsze pusta.
M

Ma trzydzieści dziewięć centymetrów szerokości i dziesięć długości. Mieszczą się w niej dwie, położone jedna na drugą, średniej grubości książki. Ale już notes z adresami i telefonami, poprzecinany luźnymi kartkami i wizytówkami – jak ten z „Ostatniego rozdania” Myśliwskiego – nie.
Jest w nachtkastliku, który stoi zwykle z prawej strony każdego łóżka. Z czasem – mówią – jej świadomość staje się coraz bardziej nieznośna. Należy się tutaj każdemu.
Szuflada w hospicjum.
OSWAJANIE
Pani Maria, emerytowana nauczycielka geografii, jest na sali od kilku tygodni. W dzień jej szuflada jest pusta. Zapełnia się dopiero nocą: – Chciałabym mieć w niej dużo map. Opowiem o nich, jeśli zabierze mnie pani do ogrodu.
Ciepły, jesienny wiatr wprawia ją w dobry nastrój: – Czuje pani ten zapach? Przypomina Hiszpanię. Powinna pani tam kiedyś pojechać.
...

10708

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]