Reklama

Conrad w Mieście Literatury UNESCO

Conrad w Mieście Literatury UNESCO

27.10.2013
Czyta się kilka minut
Stu pisarzy, tłumaczy i artystów gościło podczas Festiwalu Conrada w Krakowie. Hasłem piątej edycji festiwalu było MEDIUM DOSKONAŁE. Tak, chodziło o literaturę!
Od lewej góra: Joanna Bator, Tomasz Pindel, Szymon Kloska; „Surrealistyczna grupa szturmowa”; Koncert Sławomira Zubrzyckiego; Wystawa prac Nicolasa Presla Zdjęcia dzięki uprzejmości KBF: Michał Ramus, Grzegorz Ziemiański
P

Pierwszego dnia festiwalu Conrada nadeszła wiadomość o przyznaniu Krakowowi tytułu Miasta Literatury UNESCO. Otrzymało go wcześniej tylko sześć miast na świecie; Edynburg, Melbourne, Iowa City, Dublin, Reykjavik, Norwich.
Podczas konferencji prasowej z udziałem organizatorów i dziennikarzy siedzące na widowni fantazyjnie poprzebierane aktorki w objęciach manekinów lub z wypchanym ptactwem na rękach co chwila siadały i wstawały, razem, równo, jak na umówione hasło. Innym razem przy dźwiękach orkiestry i rytmicznym marszu ta tak zwana „surrealistyczna grupa szturmowa”, skandując „Max Ernst!”, towarzyszyła otwarciu w Muzeum Manggha wystawy „Kochanek wyobraźni” – 196 grafik i kolaży surrealisty Ernsta do dzieł m.in. Lewisa Carrolla czy Franza Kafki.
Surrealizm stał się jednym ze znaków rozpoznawczych tej edycji festiwalu. Podczas spotkania z Agnieszką Taborską można było...

11446

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]