Reklama

Zamknięte groby, otwarte rany

Zamknięte groby, otwarte rany

26.10.2013
Czyta się kilka minut
Lewicowa opozycja naciska na otwarcie wszystkich masowych grobów z czasów wojny domowej w Hiszpanii. O wyjaśnienie losów tysięcy ofiar apeluje też ONZ, a z Argentyny wpłynął wniosek o ekstradycję żyjących sprawców.
N

Nie wiadomo, ile dokładnie jest w Hiszpanii zbiorowych mogił. Prawdopodobnie około dwóch tysięcy. W czasie wojny domowej w latach 1936-39 ofiary masowych egzekucji grzebano często tam, gdzie padły strzały: na skraju wioski, na dziedzińcu klasztoru, pod lasem. Ciała zwolenników generała Franco, zamordowanych przez republikanów, odnaleziono i pochowano zaraz po wojnie. Ciała republikanów, zamordowanych przez frankistów, pozostawiono. Ale ludzie znikali również później, aż do końca rządów Franco. Ich rodziny, mimo upływu lat, wciąż szukają śladów i informacji, które dadzą im nadzieję – przynajmniej na odnalezienie szczątków bliskich. Na to, by mogli ich godnie pochować.
W ciągu ostatnich lat otwarto około czterystu masowych grobów, ekshumowano z nich szczątki około sześciu tysięcy ludzi. Te, które udało się zidentyfikować, zostały przekazane rodzinom. Ekshumacjami zajmują się...

3907

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]