Reklama

Pani Jugosławia

Pani Jugosławia

26.10.2013
Czyta się kilka minut
W Belgradzie zmarła Jovanka Broz – wdowa po Ticie, wieloletnim przywódcy federacji południowych Słowian. Jej pogrzeb stał się ostatnim pożegnaniem Jugosławii.
U

Uroczystość zorganizowano z wojskowymi honorami: były przemówienia i goście z wszystkich części dawnego, wielonarodowego państwa. Jovankę Broz pochowano w „Domu kwiatów”: pawilonie z białego marmuru w Dedinje, willowej dzielnicy Belgradu; tam, gdzie od 1980 r. leży ciało jej męża.
UŚMIECHY I AMBICJE
Choć przez ćwierć wieku u boku Tity otaczały ją blichtr i sława, ostatnie 30 lat życia spędziła samotnie. Kiedyś, gdy w ramach oficjalnych delegacji odwiedzała zagraniczne stolice, mówiono o niej: „Jugouśmiech”.
Dopiero gdy latem tego roku trafiła do szpitala, wyszło na jaw, że w niepodległej Serbii żyła w biedzie – zaledwie przed czterema laty oddano jej, zabrane w latach 80., paszport i dowód osobisty.
Po śmierci Tity w 1980 r. władze Jugosławii skonfiskowały bowiem majątek Jovanki Broz i umieściły ją w areszcie domowym; ledwo pozwolono jej na...

4062

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]