Reklama

Tajemnice rodziny Uljanowów

Tajemnice rodziny Uljanowów

26.10.2013
Czyta się kilka minut
Dwóch braci Uljanow weszło do rosyjskiej historii, w jakże odmiennych rolach. Jeden, powieszony za próbę zamachu na cara, został terrorystą-męczennikiem. Drugi – dyktatorem. Obaj z tego samego gniazda, które z racji ich życiorysów zostało pokalane.
Fragment fotografii „Święto”, na której podobno w centrum siedzi Fiodor Kiereński, nad jego prawym ramieniem stoi Lenin, a tuż za nim jego brat Aleksander. Fot. photochronograph.ru
P

Plotki o rodzinie Uljanowów zaczęły krążyć, zanim jeszcze w styczniu 1924 r. zmarł najbardziej znany jej przedstawiciel: Włodzimierz Iljicz Lenin, wódz bolszewików, którzy sześć lat wcześniej zagarnęli władzę w Rosji. Począwszy od żartobliwych opinii najbliższych kolegów, którzy twierdzili, że od razu urodził się stary i łysy, a skończywszy... na mitach z pogranicza demonologii, wspomaganych komentarzami na temat jego podejrzanej urody.
Na przykład: historia bestii, którą powiła pewna kobieta w Kraju Stawropolskim – małego demona z kopytkami i ogonkiem. Konsylium złożone z lekarzy i miejscowych władz ustaliło, że należy zapakować go do słoja z formaliną i postawić w tutejszym muzeum. Lecz pewnego ranka strażnik zastał słój pusty. Powiadali, że bestia wsiadła do pociągu do Moskwy – i zamieszkała na Kremlu. A twarz jej, to wypisz-wymaluj rysy Włodzimierza Iljicza, czasem też...

17867

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]