Reklama

Jesień Wschodu

Jesień Wschodu

26.10.2013
Czyta się kilka minut
Czy stowarzyszenie Ukrainy, Mołdawii lub Gruzji z Unią Europejską ma być nagrodą za postępy w reformach, czy sposobem budowania presji na wdrażanie reform w tych krajach? To najważniejsze pytanie, które będzie towarzyszyć nam w nadchodzących latach.
D

Dni, które pozostały do szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie – zaplanowanego na koniec listopada – stoją niespodziewanie pod znakiem podwyższonej temperatury politycznej w stosunkach Unii z Rosją. Niespodziewanie, gdyż sam szczyt nie przyniesie geopolitycznego przełomu. Będzie on raczej pierwszym etapem drogi – długiej i wyboistej – umownego Wschodu na umowny Zachód.
Przedmiotem sporu jest to, czy w długiej perspektywie instytucje polityczne i gospodarcze krajów Partnerstwa Wschodniego ulegną westernizacji na modłę europejską, czy też państwa te pozostaną w szarej strefie rozwoju, przystępując do nadzorowanej przez Rosję unii celnej.
Pytanie to dotyczy głównie Ukrainy i Mołdawii, poddawanych w ostatnich miesiącach gospodarczej i politycznej presji Kremla. W sierpniu i wrześniu Rosja wprowadziła utrudnienia w handlu z oboma państwami (w roli posłańca złej nowiny...

9643

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]