Reklama

Kiedy w ofercie jest wieczna szczęśliwość

Kiedy w ofercie jest wieczna szczęśliwość

26.10.2013
Czyta się kilka minut
Istnieje jakaś dziwna więź z tymi, którzy odeszli, a którzy nas kochali i których kochaliśmy. Czy tylko w naszej pamięci i tęsknocie? Czy doświadczenie ich obecności, odczuwane przez tak wielu ludzi, jest wyłącznie autosugestią, pracą wyobraźni?

„Kiedy w ofercie jest wieczna szczęśliwość, nic innego w ogóle się nie liczy. Ludzie, którzy wierzyliby w niebo, zachowywaliby się pewnie całkiem inaczej niż ci, którzy w nie nie wierzą. A jednak nie widać oczekiwanej różnicy w zachowaniu. Przeważająca większość chrześcijan ma nadzwyczaj nonszalancki stosunek do zbliżającego się sądu, wiodąc życie, które niemal nie różni się od życia ich znajomych, którzy otwarcie nie wierzą. Mówiąc wprost, to oni oblewają behawioralny test z wiary” (Jamie Whyte, z wykształcenia filozof, z zawodu pamflecista – cytat za: o. Timothy Radcliffe, „Daj nura. Życie po chrzcie i bierzmowaniu”). Dla chrześcijanina ironia Whyte’a nie jest przyjemna, ale też nie jest sprawiedliwa. Bo czego on od nas chce? Byśmy codziennie chodzili na Msze, a może i na nieszpory? Chce, żebyśmy przestali czynić sobie ziemię poddaną, byśmy stali i patrzyli w niebo...

4341

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]