Reklama

Biskup, pieniądze i publiczne zgorszenie

Biskup, pieniądze i publiczne zgorszenie

26.10.2013
Czyta się kilka minut
Stał się ostatnio najbardziej znanym w Niemczech biskupem – i symbolem tego, z czym Kościół nie chce być utożsamiany. Od jego poczynań dystansowali się nawet inni hierarchowie.
W

W końcu papież podjął decyzję: Franz-Peter Tebartz-van Elst został zawieszony.

Osobiste rozczarowanie: to chyba najbardziej adekwatne słowa, którymi ks. Günther Geis mógłby scharakteryzować swoje odczucia, gdy mowa o człowieku, który przez sześć lat był jego zwierzchnikiem. To właśnie Geis – dziekan kapituły katedralnej w niemieckim Limburgu – walnie przyczynił się do tego, że biskupem tej diecezji w środkowo-zachodnich Niemczech został Franz-Peter Tebartz-van Elst. W Limburgu biskupa wybiera bowiem – z listy kandydatów przedstawionych przez papieża – kapituła katedralna; to historyczny przywilej.
„Znaliśmy go z jego publikacji, natomiast nie znaliśmy go jako człowieka”; jako profesor był „znakomitym teologiem pastoralnym”, a początki jego urzędowania napawały optymizmem – tak ks. Geis tłumaczył swoją decyzję z jesieni 2007 r. w rozmowie z diecezjalnym...

17730

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]