Reklama

Biernacki: diabelska alternatywa

Biernacki: diabelska alternatywa

26.10.2013
Czyta się kilka minut
Projekt ministra sprawiedliwości Marka Biernackiego, żeby niebezpiecznych przestępców, którzy odbyli już karę, przymusowo leczyć (czytaj: dalej trzymać w zamknięciu), jest ryzykowny,...
b

bo łamie podstawowe zasady: nie wolno karać dwa razy za ten sam czyn, prawo nie działa wstecz.

Trudno też obronić pomysł od strony logicznej. Skoro ktoś został skazany za mord czy gwałt na więzienie, to znaczy, że w chwili popełniania zbrodni był poczytalny. Za co go teraz zamykać w psychiatryku? A jeśli już wtedy był niepoczytalny, powinno się go leczyć, a nie skazywać, prawda?
Ale minister patrzy na sprawę z innej strony. Uważa, że prawo ma chronić obywateli przed zbrodniarzami. No, bo jeśli przestępca zapowiada otwarcie: „Jak tylko mnie wypuścisz, to zgwałcę i zabiję ci dziecko!”, co masz robić? Wypuścić go? Kto weźmie na siebie taką odpowiedzialność? Lepiej złamać prawo do wolności zbrodniarza, czy narazić się na to, że znów zginie niewinny człowiek?
Diabelska alternatywa.
Minister wybrał i na dodatek postawił na szali swoją funkcję....

1302

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]