Reklama

Feministki czasu wojny

Feministki czasu wojny

26.10.2013
Czyta się kilka minut
Najlepsze scenariusze filmowe już zostały napisane przez życie: do takiego wniosku dochodzi czytelnik książek „Igły. Polskie agentki, które zmieniły historię” oraz „Sekrety archiwów XX wieku”.
Z

Za każdą wielką sprawą stoi wielka kobieta: chciałoby się sparafrazować znane powiedzenie podczas lektury „Igieł”. Marek Łuszczyna przedstawia w swojej książce portrety dziesięciu Polek (i jednej Niemki pracującej dla polskiego wywiadu) działających w wywiadzie i konspiracji głównie podczas II wojny światowej. Niektóre bardzo znane, jak Krystyna Skarbek czy Elżbieta Zawacka, inne mniej. Wszystkie inteligentne, lojalne, odważne. I atrakcyjne, bo uroda była dla nich takim samym narzędziem jak muskuły i pistolet dla mężczyzn. Opowieści fascynujące, ubarwione szczegółami i dialogami, co sprawia, że książkę czyta się jak dobry kryminał.
Choć czasem autor za bardzo folguje wyobraźni – jak we fragmencie dotyczącym Powstania Warszawskiego, przedstawionym jako „czas całkowitego wyzwolenia seksualnego”, gdy młodzi ludzie „kochają się gorączkowo w piwnicach, schronach”. To jedna z pułapek...

3201

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]