OBRAZ TYGODNIA

22–25 października 2013

26.10.2013

Czyta się kilka minut

Na dziedzińcu budynku Ministerstwa Spraw Wewnętrznych 25 października odsłonięto pomnik Krzysztofa Kozłowskiego, pierwszego niekomunistycznego ministra tego resortu, wieloletniego redaktora „TP” i autora tej rubryki.


Ameryka podsłuchiwała wszystkich. Dzięki kolejnym materiałom uzyskanym od Edwarda Snowdena światowe media ujawniły, że amerykańska NSA podsłuchiwała rozmowy telefoniczne kanclerz Angeli Merkel na równi np. z milionami Francuzów, śledziła także korespondencję prezydenta Meksyku. Sprawa była przedmiotem rozmów telefonicznych Baracka Obamy z panią kanclerz („To, że przyjaciele się szpiegują, jest niedopuszczalne” – powiedziała) i z prezydentem Francji François Hollande’em.


Gra o Kijów. Podczas spotkania szefów dyplomacji UE w Luksemburgu kolejny raz zaapelowano do władz Ukrainy o zwolnienie z więzienia Julii Tymoszenko, dając do zrozumienia, że od tego zależy podpisanie na zbliżającym się szczycie w Wilnie umowy stowarzyszeniowej między tym krajem a Unią Europejską. Handlowa część umowy wykluczyłaby wejście Ukrainy do unii celnej, którą Rosja tworzy z Białorusią i Kazachstanem jako zalążek konkurencyjnej dla UE Unii Euroazjatyckiej – Kreml więc wszelkimi sposobami, np. za pomocą szykan handlowych, chciałby utrzymać Kijów w swojej orbicie.


Katyń, Strasburg, zwycięstwo Moskwy. Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu z powodów formalnych odmówił badania rzetelności rosyjskiego śledztwa w sprawie zbrodni katyńskiej, odrzucając skargę rodzin ofiar na swój poprzedni wyrok. Rozstrzygnięcie ma charakter ostateczny, choć pięcioro na siedemnaścioro sędziów złożyło zdanie odrębne.


Zjazd Noblistów. W Warszawie, z udziałem m.in. Dalajlamy, Szirin Ebadi, Frederika de Klerka, Muhammada Yunusa i Lecha Wałęsy, spotkali się laureaci Pokojowej Nagrody Nobla. Za działalność na rzecz chorych na AIDS nagrodę od noblistów otrzymała amerykańska aktorka Sharon Stone.


W Sejmie o sześciolatkach. Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców, inicjator akcji, którą wsparło podpisami prawie milion Polaków, domaga się przeprowadzenia referendum w sprawie kształtu polskiej edukacji – nie tylko przyszłości sześciolatków, ale także np. dalszego losu gimnazjów. Koalicja PO-PSL ma kłopot z odrzuceniem wniosku, głosowanie odłożono więc na następne posiedzenie.


Watykan o ks. Lemańskim. Kongregacja ds. Duchowieństwa odrzuciła odwołanie kapłana z Jasienicy w sprawie zakazu wypowiadania się w mediach, stwierdzając zasadność decyzji abp. Henryka Hosera w tej sprawie. Ks. Lemański zapowiedział, że odwoła się od tej decyzji po raz kolejny, ale zamierza się jej podporządkować.


Śledztwo samorządowe. Prokuratura w Poznaniu wszczęła śledztwo w sprawie zakwestionowanych przez CBA oświadczeń majątkowych prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Sam prezydent przyznał, że kilka razy się pomylił, nie wymieniając w dokumentach m.in. jednego z siedmiu posiadanych (i przeznaczonych na wynajem) mieszkań.


Sensacje smoleńskie. Podczas zorganizowanej przez środowisko skupione wokół Antoniego Macierewicza konferencji „naukowej” poświęconej katastrofie smoleńskiej, wystąpił m.in. ekspert dowodzący, że drzewo, o które zahaczył prezydencki samolot, zostało ścięte pięć dni przed tragedią. Inny fachowiec dowodził, że skrzydło samolotu zostało odstrzelone, posiłkując się ilustracją... zgniecionej puszki po piwie (w kolejnej prezentacji pęknięcie kadłuba samolotu zestawiono z pęknięciem parówek podczas gotowania). O zaprzestanie „haniebnego spektaklu” realizowanego przez zespół parlamentarny Antoniego Macierewicza zaapelował do marszałek Sejmu Ewy Kopacz Paweł Deresz, mąż posłanki SLD, która zginęła w katastrofie. W internecie, pod adresem ­faktysmolensk.gov.pl, pojawiła się strona prezentująca rządową wersję przyczyn katastrofy.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 44/2013