Reklama

Ochłapy nadziei

Ochłapy nadziei

27.10.2013
Czyta się kilka minut
Nagrodzona Złotym Lwem na ubiegłorocznym festiwalu w Wenecji „Pieta” przytłacza nadmiarem cierpienia: ludzkiego i zwierzęcego, zawinionego i niezawinionego, mającego głębszy sens i pozbawionego jakiejkolwiek racji.
Fot. AURORA FILMS
C

Czym są pieniądze? Są początkiem i końcem wszystkiego” – dywagują postacie z filmu Kim Ki--duka, kiedy zaciska im się na szyi pętla. Głównym bohaterem jest Gang-do, młody egzekutor długów pracujący na usługach mafii. Nie mniej niż zadawanie cierpienia bawi go wystawianie swoich ofiar na próbę, testowanie ich strachu, granic poniżenia czy zdolności do poświęceń. Właściciele seulskich bieda-warsztatów, które za chwilę zostaną zmiecione przez buldożery oczyszczające teren pod wielkie inwestycje, zmuszeni są trwale okaleczać swoje ciała, by z odszkodowań spłacić zaciągnięte nielegalnie pożyczki.
Pieniądze są w koreańskim filmie jakąś fatalną siłą, tym bardziej intryguje nas osoba głównego bohatera, który nie dla pieniędzy bynajmniej rozprawia się z opornymi dłużnikami przy pomocy świdra. „Pieta”, jak sam tytuł wskazuje, znajduje dla tej postaci klucz z kręgu kultury...

5850

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]