Reklama

Z zawiązanymi oczami

Z zawiązanymi oczami

26.10.2013
Czyta się kilka minut
„Co wieczór patrzę na księżyc. Słyszę płacz ludzi i wołania »mamo, pomóż!«. To był czas śmierci i bólu”. Gdy Bou Meng mówi o przeszłości, sprawia wrażenie nieobecnego. Ale opowiada z uśmiechem, jakby nie mówił o tragedii – swojej i swojego narodu.
Bou Meng w rozmowie z autorem artykułu Fot. Andrzej Bober
1

17 kwietnia 1975 r. Czerwoni Khmerzy, na czele ze swym wodzem Pol Potem, wkroczyli do stolicy Kambodży Phnom Penh. W ciągu 48 godzin zamknęli szkoły, biura, szpitale, fabryki. Wszyscy mieszkańcy miast zostali zmuszeni do ich opuszczenia w ciągu trzech dni.
Pol Pot chciał stworzyć nowe społeczeństwo, z jedną klasą społeczną, samowystarczalne i odcięte od świata. Zabronił wyznawania jakichkolwiek religii; ludzie mieli być ślepo posłuszni tylko rozkazom armii Czerwonych Khmerów.
S-21: OBÓZ ZAGŁADY
W ciągu czterech lat jego rządów zginęła jedna czwarta, może jedna trzecia ludności 7-milionowej Kambodży. Wymordowano inteligencję, a także mnichów buddyjskich, chrześcijan, muzułmanów. Ginęli ludzie znający języki obce, mający delikatne dłonie (tj. niezniszczone pracą), noszący okulary. Ci, którzy nie zginęli od razu, pracowali po minimum 12 godzin dziennie...

8110

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]