Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
rozmowa
Artykuły na ten temat
Justyna Bargielska, poetka: jestem wdzięczna życiu, nieustannie wytwarza we mnie nowe umiejętności
Justyna Bargielska
,
Katarzyna Kubisiowska
Justyna Bargielska, poetka: Gdybym miała dziś narysować siebie, byłaby to ośmiolatka z kolanami w strupkach. Na obrazku byłby jeszcze ptaszek, aniołek,…
Kołobrzeg, plaża, ranek. Niedaleko siadają ludzie; nie przyglądam się, słucham tylko
Eliza Kącka
Kołobrzeg, okolice Solnej, stragany. Rzut beretem do portu, o czym informują tabliczki i rączki. Stoję chwilę przy artykułach kołobrzeskich różnej maści. Miody…
Joanna Kołaczkowska: Naród ma humory
Joanna Kołaczkowska
,
Przemysław Wilczyński
Joanna Kołaczkowska z kabaretu Hrabi: Gdy robię na scenie pompki, skaczę albo szaleję w dowolny inny sposób, los stawia mnie przed wyborem: kabaret albo życie.
Życie nad Niagarą. Rozmowa z Tomaszem Różyckim
Tomasz Różycki
,
Urszula Honek
Pisanie może być jak wywoływanie duchów. Żeby one się już tak nie męczyły. Zwalniam je z obowiązków i zaniechań. Mogą powiedzieć to, czego nie udało im się…
Bug wie. Rozmowa z malarzem Stanisławem Bajem
Stanisław Baj
,
Wojciech Bonowicz
Zawsze jeżdżę w to samo miejsce. Ale ono za każdym razem wygląda inaczej. Rzeka zwalnia lub przyspiesza, chmury inaczej się układają. Bogactwo możliwości jest…
Tracimy umiejętność rozmowy. Nie tylko tej twarzą w twarz, ale nawet przez telefon
Małgorzata Nocuń
Krzysztof przysyła z podróży dziesiątki zdjęć i wiadomości. Pisze o pogodzie, spotkaniach zawodowych, ale też o tęsknocie za Magdą i domem. Po powrocie…
Jak docenić życie. Rozmowa z psychoterapeutką
Iza Falkowska-Tyliszczak
,
Dominika Tworek
IZA FALKOWSKA-TYLISZCZAK, psychoterapeutka: W bliskości najbardziej boimy się samych siebie. I dlatego odsłonięcie się przed kimś jest możliwe dopiero wtedy,…
Wracam do siebie. Rozmowa z ks. Adamem Bonieckim
Ks. Adam Boniecki
,
Anna Goc
KS. ADAM BONIECKI: Pan Bóg jest w moim życiu ciągle. Może tylko dyskretniejszy, niż był przedtem.
Pierwszym grzechem religii jest nuda. Dobre rady od 85-latków
Jan Andrzej Kłoczowski OP
,
Karol Tarnowski
,
Artur Sporniak
Czym jest wiara w jesieni życia? Jak znosić upadki i kryzysy Kościoła? Opowiadają o. Jan Andrzej Kłoczowski i Karol Tarnowski.
Lampa kosmiczna. Rozmowa z Piotrem Siemionem
Piotr Siemion
,
Grzegorz Bogdał
PIOTR SIEMION, pisarz: Od ponad dwustu lat trzeba było wciąż ładować tobołki i uciekać. Albo to nas ładowali w pociąg. Tylko że w III RP o tym zapomnieliśmy.
Rodzaj cudu. Rozmowa z Hanną Popowską-Taborską
Hanna Popowska-Taborska
,
Katarzyna Kubisiowska
HANNA POPOWSKA-TABORSKA, slawistka: Wiele rzeczy w życiu utrudniłam sobie z tego powodu, że mówię to, co w danej chwili myślę.
Wszystko polityką jest. Rozmowa z Bartoszem „Fiszem” Waglewskim
Bartosz Fisz Waglewski
,
Bartek Dobroch
BARTOSZ „FISZ ”WAGLEWSKI, muzyk: Pamiętam, że przerażała mnie brutalność wojny w Jugosławii. Do moich dzieci dopiero dociera, że coś takiego jak wojna może…
Przede mną wszystko. Rozmowa z Justyną Kowalczyk-Tekieli
Justyna Kowalczyk-Tekieli
,
Michał Okoński
Mnie jest łatwo, bo jestem sławna i ludzie wiedzą, że nie trzymam języka za zębami. Ale głos wielu bliskich mi kobiet nie zawsze jest traktowany na równi z…
Wysokie progi
Rod Dreher
,
Piotr Sikora
ROD DREHER, autor „Opcji Benedykta”: Powinniśmy mieć strategię ochrony Kościołów i naszej wiary przed zniekształceniami przez siły polityczne zarówno lewicowe…
Element intymny. Rozmowa z Krystyną Dąbrowską
Krystyna Dąbrowska
,
Katarzyna Kubisiowska
Krystyna Dąbrowska, poetka: W liceum miałam zielone i niebieskie włosy, później czerwonego jeża, i wtedy wyżyłam się w kwestii farbowania. Moja siwizna może…
Normalny stan rzeczy. Rozmowa z Karolem Palczakiem
Karol Palczak
,
Urszula Honek
KAROL PALCZAK, MALARZ: Nie lubię oświetlonych miejsc. W dzieciństwie chodziłem na roraty, światła gasły w kościele. Zastanawiałem się, czemu ksiądz nie…
Baśń o kamiennej duszy
Radek Rak
,
Michał Okoński
RADEK RAK, pisarz: Czuję, że wszyscy potrzebujemy mitu. I że mogę się nim dzielić w obfitości. Tylko co będzie, jak kiedyś moja córka powie: „tato, ja tego…
Mowa milczenia
Ryszard Krynicki
,
Wojciech Bonowicz
Ryszard Krynicki, poeta: Poezja, czy chce, czy nie, musi próbować odpowiadać na pytania, które stawia sobie religia. Jest językiem, który potrafi –…
Planeta ulgi
Tomasz Stawiszyński
,
Michał Okoński
Tomasz Stawiszyński: Wyznawcy teorii spiskowych, antyszczepionkowcy i populiści nie są osobami niespełna rozumu. W imię bycia akceptowanym, obdarzanym…
Malarstwo, białoruskość i ptaki
Lektor
Cóż to jest za życiorys – niemal pikarejska opowieść o niezwykłych przygodach Leoncjusza, zwanego przez rodaków Lonikiem, chłopca z Walił.
Dorośli i tak nie słuchają
Maria Reimann
,
Anna Golus
MARIA REIMANN, antropolożka: Główną emocją, jaką dzieci odczuwały podczas lockdownu, nie była nuda, lecz tęsknota za innymi dziećmi.
Rozmowy istotne
Lektor
Roth składa hołd dwóm mistrzom amerykańskiej prozy, Saulowi Bellowowi i Bernardowi Malamudowi, którzy – jak on sam – pochodzili z rodzin żydowskich imigrantów.
Menuet z pogrzebaczem
Waldemar Bawołek
,
Monika Ochędowska
Waldemar Bawołek, pisarz: Zawsze mi się wydawało, że praca fizyczna jest bezwartościowa. Ponieważ pisanie wydaje mi się często zajęciem równie jałowym, to…
Wreszcie można się przytulić
Dominika Dudek
,
Michał Kuźmiński
Prof. Dominika Dudek, psychiatra: Reakcje lękowe, zaburzenia depresyjne, objawy z kręgu zespołu stresu pourazowego – pandemia zostawiła nas z tym wszystkim.…
Miłosne samogłoski
Joanna Braun
,
Katarzyna Kubisiowska
JOANNA BRAUN, scenografka: Nie miałam pojęcia, jak się piecze, smaży, gotuje, ale próbowałam. I patrzyłam, jak Olo grzecznie przełykał. Ale od czasu do czasu…
Misterium mostu
Krzysztof Czyżewski
,
Marcin Żyła
Krzysztof Czyżewski: Dobra pamięć nie ma swojego państwa ani lobby, nie stawia się jej pomników ani nie uczy o niej w szkołach. I nie znajdziesz dla niej…
Nie wiemy, kiedy przestać
Michał Świątek
Najważniejsze pytanie świata
Dariusz Rosiak
,
Marcin Żyła
Dariusz Rosiak, dziennikarz: Kultura unieważniania jest tak pozbawiona sensu, wyłączona z myślenia przyczynowo-skutkowego i poddana ideologii – że trzeba…
Cała ta jasność
Agata Buzek
,
Katarzyna Kubisiowska
Agata Buzek, aktorka: W chorobie doświadczałam momentów załamania, a mimo tego widzę tam światło. Rodzice nie karmili mnie lękiem, karmili mnie nadzieją.
Powiększenie
Chris Niedenthal
,
Katarzyna Kubisiowska
CHRIS NIEDENTHAL, fotograf: Domofony wszystko zepsuły, za PRL-u było ich bardzo mało. Nie da się już wejść do apartamentowca i robić zdjęć z dachu czy klatki…
Równy gość
Zofia Bartoszewicz
Przynosiłam opowieść wigilijną do kolejnego domu w kolejną Wigilię. Teraz zanoszę ją do wielu domów naraz.
Marsz przez pustynię
Józef Rurawski
,
Kalina Błażejowska
JÓZEF RURAWSKI, historyk literatury: Że kogoś zabiłem? Nie spędzało mi to snu z powiek. Za dużo przeszedłem, żeby tak przeżywać.
Rozmowa nie z tej ziemi
Michał Okoński
Gdyby chcieć sprowadzić tych dwoje do etykiet, należałoby powiedzieć: aktywistka LGBT i katolicki konserwatysta, a i tak byłyby to sformułowania należące do…
Jak tu kochać
Karolina Hamer
,
Michał Łuczewski
,
Michał Okoński
KAROLINA HAMER I MICHAŁ ŁUCZEWSKI: Według etykiet: aktywistka LGBT i konserwatywny katolik. Różni ich wszystko – nie tylko płeć, orientacja czy światopogląd. W…
Mam swoje miejsce
Michał Oleszczyk
,
Michał Okoński
Michał Oleszczyk: Osoby LGBT+ są świetnie wyszkolone w umiejętności nadstawiania drugiego policzka. Ale właśnie nabierają nowej – wyrażania gniewu.
Wróżba jaguara
Marek Kamiński
,
Katarzyna Kubisiowska
Marek Kamiński, podróżnik: Najdalszym biegunem Ziemi jest dla mnie Japonia. Jeśli jesteś cudzoziemcem, nigdy nie będziesz swój. A polską Japonią są Kaszuby.
Święty spokój
Wiktor Sedlak
,
Justyna Dąbrowska
Wiktor Sedlak, psychoanalityk: Bardzo kibicuję piłkarzom Evertonu. Jak wchodzą na boisko, to zawsze grają im hymn. Więc poprosiłem syna, żeby ten hymn…
Spowiedź chuligana
Andrzej Grabowski
,
Katarzyna Kubisiowska
ANDRZEJ GRABOWSKI: Im człowiek starszy, tym bardziej docenia dobro w najprostszej postaci i więcej tego dobra potrzebuje.
Zieleń jest wartością
Monika Ochędowska
,
Olga Błaszczyńska
,
DOROTA MAJKOWSKA-SZAJER
,
Agnieszka Marczak
Chcemy wierzyć, że epidemia może prowadzić do zmiany na lepsze. Wiele osób spodziewa się hiperinflacji, kryzysu, tego, że nastąpi krach i ludzie będą traktować…
Moja i twoja nadzieja
Ks. Adam Boniecki
,
Anna Goc
KS. ADAM BONIECKI: Dziś, bodaj po raz pierwszy, mówimy: nie ma nieważnych ludzi.
Kłębek
Iwona Chmielewska
,
Katarzyna Kubisiowska
IWONA CHMIELEWSKA, ilustratorka i pisarka: Przed czterdziestką, kiedy pozbyłam się włosów, otworzył się w mojej głowie jakiś kanał, do którego ważne rzeczy…
Raj na dystans
Wiktor Jerofiejew
,
Małgorzata Nocuń
WIKTOR JEROFIEJEW, pisarz: Nie lubię symbolicznych przedstawień Boga, czasem chcę je wszystkie odrzucić. Ale kiedy dokonuję takiego odrzucenia, czuję, że…
Skok w nowy rok
Justyna Bargielska
,
Katarzyna Kubisiowska
JUSTYNA BARGIELSKA, pisarka: Mój stały czytelnik zapytał, czy chciałabym skoczyć ze spadochronem. Na urodziny dostałam od niego voucher. Godność kobiety nie…
Ciasna miłość
Maria Reimann
,
Berenika Steinberg
Maria Reimann, antropolożka kultury: Wiele trudności osób niepełnosprawnych wynika nie z tego, co „nie działa” na poziomie ciała, tylko z tego, jak…
Homo i humus
Justyna Bargielska
,
Piotr Janicki:
JUSTYNA BARGIELSKA, PIOTR JANICKI: Możliwe, że całe życie pracujemy na to, żeby nasza śmierć była dobra dla innych.
Dowcipy śmieszą do czasu
Ks. Adam Boniecki
Książki Michaela Hebba „Porozmawiajmy o śmierci przy kolacji” jeszcze nie czytałem i dopiero teraz dowiedziałem się o ruchu Death Over Dinner.
Nie ufam rzeczywistości
Wiesław Myśliwski
Wiesław Myśliwski: Książkę pisze się w równym stopniu świadomie, co nieświadomie. Pisze się jakiś fragment i nie wie się, dlaczego, ale takie fragmenty bywają…
Życie po potopach
Jerzy Hoffman
,
Kalina Błażejowska
Jerzy Hoffman, reżyser: Gdybym wszystkie filmy kręcił w warunkach kapitalizmu, byłbym dzisiaj jednym z najbogatszych ludzi w Polsce. „Trylogia”, „Trędowata”, „…
Stronicowanie
Bieżąca strona
1
Page
2
Następna strona
Następna strona ›
Ostatnia strona
Koniec »