Najważniejsze pytanie świata

Dariusz Rosiak, dziennikarz: Kultura unieważniania jest tak pozbawiona sensu, wyłączona z myślenia przyczynowo-skutkowego i poddana ideologii – że trzeba protestować.

Reklama

Najważniejsze pytanie świata

Najważniejsze pytanie świata

22.02.2021
Czyta się kilka minut
Dariusz Rosiak, dziennikarz: Kultura unieważniania jest tak pozbawiona sensu, wyłączona z myślenia przyczynowo-skutkowego i poddana ideologii – że trzeba protestować.
MACIEJ ZIENKIEWICZ
M

MARCIN ŻYŁA: Zacznijmy od prasówki. 16 lutego, wtorek.

DARIUSZ ROSIAK: Al-Jazeera ma na głównej stronie zamach na amerykańską bazę w irackim Kurdystanie. No, to jest bardzo ciekawe. Zabity żołnierz, ranni, do ataku przyznała się jakaś nieznana grupa szyicka, „Strażnicy Krwi”. BBC zaczyna od Mjanmy, czyli dawnej Birmy. Rozwija się tam sytuacja po zamachu stanu. Jest dużo o nowej szefowej Światowej Organizacji Handlu, pierwszej kobiecie i pierwszej Afrykance na tym stanowisku. I oczywiście szczepionka. W Izraelu preparat Pfizer/BioNTech notuje taką samą skuteczność jak podczas testów.

Dzień jak co dzień?

To tylko depesze. Relacjonują świat w specyficzny sposób. Dzieje się, gdy dzieje się źle. Tak naprawdę staram się czytać powieści. One opowiadają o kondycji ludzkiej. Właśnie kupiłem kilka książek Faulknera. Czytałem go na studiach i chciałem...

21376

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Świetny wywiad pokazujący zdrową perspektywę na świat, demokracje, poglądy swoje i innych. Jak TP będzie wydawać kolejną edycję najważniejszych tekstów to powinien się tam znaleźć.

Dziekuje za te wspaniala i wazna rozmowe ktora przeczytalam z zapartym tchem, pozdrawiam serdecznie.

Kilka tygodni temu ukazał się w Tygodniku ciekawy tekst pana Rosiaka o Orwellu, który - co może budzić spore zdziwienie wielu Polaków - nie był zbyt chętnie słuchany na Zachodzie. A teraz zauważam ten śmiały akapit: "Natomiast cancel culture, kultura unieważniania, przecież istnieje. I w takich krajach jak Stany Zjednoczone nie jest już na marginesie. Uważam, że powoduje ogromne szkody intelektualne i moralne. To jest tak pozbawione sensu, tak kompletnie wyłączone z myślenia przyczynowo-skutkowego, i tak poddane presji ideologicznej, że nie wolno się z tym godzić. Trzeba protestować." Życzę panu Rosiakowi, aby jeszcze kiedyś wrócił do publicznych mediów, które - daj Boże - zmienią znacząco sposób opowiadania o Polsce i o świecie.

Podoba mi się sposób w jaki pan Dariusz przybliża nam świat. Dlatego zostałam patronką jego "Raportu o stanie świata". Ciekawość świata, szacunek do ludzi, pokora oraz wysoka kultura osobista przyciągnęła mnie przed wielu laty do jego audycji. Przystosowałam do niej swoje sobotnie zajęcia. Teraz nie muszę. Słucham kiedy chcę:)

Zainteresował mnie passus: "Natomiast cancel culture, kultura unieważniania, przecież istnieje. I w takich krajach jak Stany Zjednoczone nie jest już na marginesie. Uważam, że powoduje ogromne szkody intelektualne i moralne. To jest tak pozbawione sensu, tak kompletnie wyłączone z myślenia przyczynowo-skutkowego, i tak poddane presji ideologicznej, że nie wolno się z tym godzić." Do Polski też trafiło...

Dlaczego ludzie przestali myśleć? I czy powrót do wspólnotowego i empatycznego rozumienia świata i innych jest możliwy?

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]