Życie po potopach

Jerzy Hoffman, reżyser: Gdybym wszystkie filmy kręcił w warunkach kapitalizmu, byłbym dzisiaj jednym z najbogatszych ludzi w Polsce. „Trylogia”, „Trędowata”, „Znachor” – nazbierałoby się tego trochę!

Reklama

Życie po potopach

Życie po potopach

11.03.2019
Czyta się kilka minut
Jerzy Hoffman, reżyser: Gdybym wszystkie filmy kręcił w warunkach kapitalizmu, byłbym dzisiaj jednym z najbogatszych ludzi w Polsce. „Trylogia”, „Trędowata”, „Znachor” – nazbierałoby się tego trochę!
„Wielki hetman polskiego filmu: Jerzy Hoffman” – widowisko w warszawskim Wilanowie, 3 września 2011 r. ZENON ZYBURTOWICZ / EAST NEWS
K

KALINA BŁAŻEJOWSKA: W polskim kinie „Hoffman” znaczy „rozmach”, pomyślałam więc, że zapytam Pana o rzeczy największe.

JERZY HOFFMAN: Największy to miałem w życiu fart. Jak mawia mój przyjaciel Wiktor Zborowski, gdy podnosi kieliszek: „Nie życzę wam zdrowia, bo na »Titanicu« wszyscy byli zdrowi. Nie życzę wam pieniędzy, bo na »Titanicu« wszyscy byli bogaci. Życzę wam fartu”.

I ten fart miał Pan…

W decydujących momentach. Paradoksalnie wywózka na Syberię uratowała mi życie. Inaczej zginąłbym w Holokauście, tak jak większość mojej rodziny. Kiedy zdawałem do szkoły filmowej, okazało się, że komisji przewodniczy Stanisław Wohl, przyjaciel mojego ojca z frontu. Inaczej nigdy bym się nie dostał. Mam jedno jedyne dziecko, ale wspaniałe, i dwóch wnuków. A poza tym u schyłku życia spotkałem kobietę, przy której znajduję wyciszenie.

Największa...

26277

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Dlaczego np. dochody Modern Talking są wielokrotnie większe niż były dochody Beatlesów w swoim czasie. Ano m.in. dlatego, że na koncertach Beatlesi używali wzmacniaczy 100 watowych, a Modern Talking gigawatowych co zapewnia im publikę 100 razy większą. Beatlesi wydawali płyty winylowe, a MT na wielu tańszych, dostępniejszych nośnikach. Wszystko to zasługa postępu technicznego, wynalazków, pracy wielu naukowców, w większości, nie czerpiących korzyści, poza miesięczna płacą tego postępu. Na to złożyła sie też nisko opłacana praca nauczycieli, którzy wykształcili tych naukowców, inżynierów, a nawet techników obsługujących koncerty czy produkujących te głośniki, nośniki itd. Można by wymieniać wielu, który w przeszłości i teraz złożyli się na sukcesy twórców. Wszyscy oni powinni mieć udział w tych dochodach autorów, wykonawców itd. To oczywiście jest nie do realizowania więc najprościej byłoby ograniczyć prawa autorskie zmniejszając dochody twórców i tym samym transferując do szerokich warstw społecznych.

to chyba jednak on powinien zgarniać gros tantiem

.

a mnie akurat rozśmieszył pomysł z wypłatami dla nauczycieli itede, też się Panu udało

ale widzę, poważne problemy w czytaniu ze zrozumieniem.

ale z tym czytaniem to myślę obaj tak samo wiemy, że Pan znowu żartuje..;)

Życzę zdrowia Panu Hoffmanowi. Bardzo dobre pytania i odpowiedzi, które podpowiadają co w życie jest ważne.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]